Obama tnie pieniądze na tarczę

  Obama tnie pieniądze na tarczę

  Łukasz Słapek

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Przyszłość tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach została praktycznie przesądzona - wynika z przekazanego wczoraj Kongresowi przez Biały Dom 140-stronnicowego dokumentu zawierającego założenia budżetowe na 2010 rok.
  Pentagon ma najbardziej okrojoną tę część budżetu, z której finansowane są badania nad nowymi rodzajami broni. Oficjalnie nie wymieniono nazw programów, które zostaną zredukowane.

  Waszyngtońska administracja otwarcie jednak przyznaje, że cięcia będą dotyczyły głównie "wielce kosztownych systemów obrony". Takim właśnie systemem niewątpliwie jest tarcza antyrakietowa.

  - Programy dotyczące budowy nowych typów broni są najdroższe i najtrudniejsze do zrealizowania. Oznacza to, że obarczone są wielkim ryzykiem niepowodzenia, a na to w obecnej sytuacji nie możemy sobie pozwolić - mówił wczoraj sekretarz obrony Robert Gates.

  Barack Obama nigdy nie ukrywał, że sceptycznie odnosi się do projektu globalnego systemu obrony przeciwrakietowej. Podczas kampanii wyborczej uzależniał powstanie tarczy od tego, czy uda się potwierdzić jej pełną skuteczność. W tej chwili jest to niemożliwe, bowiem wciąż trwają prace nad ulepszaniem choćby celności pocisków przechwytujących.

  Wiele wskazuje na to, że z faktem, iż tarcza nie powstanie w Polsce, pogodziła się już nasza administracja. Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski powiedział wczoraj w Waszyngtonie, że nasz kraj nie będzie się śpieszyć z ratyfikacją umowy z USA w tej sprawie, bo nie wiadomo, czy będzie w ogóle co ratyfikować.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo