Menu Region

Polacy mają nowe hobby: poznają sąsiadów online

Polacy mają nowe hobby: poznają sąsiadów online

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Artur Grabarczyk

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Dziś sąsiedzi, by się poznać, potrzebują internetu. Świadczy o tym ogromny sukces nowego portalu społecznościowego Bliziutko.pl.
Choć witryna internetowa powstała zaledwie dwa tygodnie temu, to ma już ponad 100 tysięcy użytkowników. Właściciele serwisu Naszaklasa.pl taki wynik osiągnęli dopiero po trzech miesiącach działalności. Na Bliziutko.pl kontaktują się ludzie mieszkający na tej samej ulicy, osiedlu czy nawet w tym samym bloku. Użytkownicy Bliziutko.pl mogą tworzyć grupy tematyczne, pisać wspólnego bloga, zamieszczać swoje zdjęcia i wysyłać do siebie mejle.

- Dzięki temu mają okazję do bliższego poznania się, wymiany poglądów, organizowania wspólnych imprez - reklamuje Bliziutko.pl Łukasz Fołtyn, twórca Gadu-Gadu.

Paradoks polega na tym, że akurat użytkownicy tego portalu wcale nie potrzebują internetu, żeby się poznać. Są sąsiadami, więc mogą to zrobić znacznie prościej- pójść pożyczyć szklankę cukru, wyjść na klatkę na papierosa czy pogadać w kolejce w osiedlowym sklepie. Dlaczego ludzie wolą dziś pisać mejle do kogoś, kto mieszka za ścianą. - Jak mejle wyparły listy, tak poznawanie się sąsiadów w sieci wypiera chodzenie po sól - tłumaczy psycholog dr Joanna Heidtmann. - Po prostu życie przenosi się do internetu - dodaje.

Badaczka przemian, jakim ulega nasze społeczeństwo prof. Hanna Giza-Poleszczuk twierdzi, że popularność portalu dla sąsiadów to efekt tęsknot za małymi społecznościami lokalnymi. - Lokalne więzy zanikły, bo mieszkamy w zamkniętych osiedlach, z których wszyscy jak na komendę wyjeżdżają rano i wracają w nocy i natychmiast zamykają się w swoich czterech ścianach - mówi.

O tym, że w ostatnich latach coś takiego jak sąsiedzkie stosunki właściwie przestało istnieć świadczą sondaże opinii publicznej. Ostatni opublikował w połowie 2008 roku CBOS. Okazało się, że zaledwie 28 procent Polaków ma na tyle dobre relacje z sąsiadami, że chodzi do nich w odwiedziny. Dla niemal połowy badanych kontakty z sąsiadami ograniczały się jedynie do "dzień dobry".

Czy portal Bliziutko.pl może sprawić, że Polacy odkryją nagle, "jak dobrze mieć sąsiada". Zdaniem dr Joanny Heidtmann im więcej osób będzie używać tego portalu, tym więcej powstanie ciekawych inicjatyw. - Ci ludzie najpierw się będą obwąchiwać w internecie, ale prędzej czy później stwierdzą, że warto się spotkać i to w większym gronie - przekonuje. A, że łączy ich fakt, że mieszkają w tym samym miejscu, to dzięki takiej znajomości zaczną w końcu razem realizować jakieś pomysły.

Heidtmann dodaje, że podobnie jak w przypadku Naszej-klasy, Bliziutko.pl może przynieść efekty, jakie trudno sobie dziś nawet wyobrazić. - Nie zdziwiłabym się, gdyby mieszkańcy nowoczesnego osiedla, którzy w większości mijają się bez słowa na klatce, dzięki spotkani w internecie założyli klub osiedlowy z chórem, czytelnią i sekcją szachową - śmieje się. Portal dla sąsiadów może okazać się w organizowaniu czynów społecznych lepszy niż dozorca Anioł w bloku przy Alternatywy 4.

Zbawienne skutki poznania sąsiadów w internecie prognozuje też profesor Hanna Giza-Poleszczuk. - Jestem przekonana, że w wielu przypadkach będzie tak, że zjednoczeni przez internet sąsiedzi z grupy anonimowych, bojących się siebie nawzajem ludzi staną się silną społecznością - mówi socjolog. - I idę o zakład, że pierwszą decyzją, jaka podejmować będą takie sąsiedzkie grupy, będzie postawienie na osiedlu stolików i ławeczek, przy których można się będzie wieczorami spotykać.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Foltyn nie jest z GG

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obserwator (gość)  •

Łukasz FOltyn już dawno nie jest związany z GG... odszedł już dawno z firmy i wybrał politykę, nie jest też właścicielem serwisu Bliziutko :-D

odpowiedzi (0)

skomentuj

Foltyn?

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

miszczsen (gość)  •

p.Arturze, jak już piszemy to troszkę więcej profesjonalizmu...
Łukasz Foltyn już od dawna nie ma już nic wspólnego z GG Network...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Palenie.

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

BB (gość)  •

A ja sobie nie życzę, aby na klatce schodowej ktokolwiek palił papierosy i darł gęby. Co za chamstwo.

odpowiedzi (0)

skomentuj

wildwestjerky są super

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tedi (gość)  •

Jadłem w Szwecji.dzięki za podpowiedz .Znalazłem sklep internetowy

odpowiedzi (0)

skomentuj

Poznaj mnie online proszę

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wildwestjerky (gość)  •

Post usunięty ze względu na złamanie forum.

odpowiedzi (0)

skomentuj