Menu Region

Kandydaci na prezydenta USA toczą pojedynek na żony

Kandydaci na prezydenta USA toczą pojedynek na żony

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

"The Times"

Prześlij Drukuj
Republikanie znaleźli klucz do wygranej Johna McCaina w listopadowych wyborach prezydenckich. Chodzi o przeciwstawienie jego żony, Cindy McCain, żonie kandydata Demokratów Michelle Obamie.
Republikanie próbują kreować 44-letnią Michelle na panią, która skarży się na wszystko. Nazywają ją - czyniąc aluzję do komedii o tym samym tytule - "Baby mama", czyli po prostu samotną matką córek Obamy. Filmowa bohaterka, pragnąc realizować własną karierę zawodową, szuka matki zastępczej dla swoich dzieci.

Sztab McCaina rozpuszcza plotki, że Michelle Obama podczas rozmowy z Louisem Farrakhanem, antysemickim przywódcą organizacji Naród Islamu, miała określić białych obywateli obelżywym mianem "białasów". Sztab Obamy gwałtownie zaprzecza, jakoby zdarzenie miało miejsce.

54-letnią Cindy McCain natomiast przedstawia się jako tradycyjną i pełną uwielbienia dla męża małżonkę pokroju Nancy Reagan. Żona McCaina już zdążyła zaatakować Michelle Obamę za to, że dopiero podczas kampanii po raz pierwszy w swoim dorosłym życiu odczuwała dumę z własnego kraju. - Ja jestem zawsze z niego dumna. Nie wiem jak pani - powiedziała Cindy McCain do małżonki kandydata Demokratów.

Obama ostrzegł Republikanów, by zostawili jego żonę w spokoju. Państwo Obama pod wieloma względami stanowią przykład bardziej tradycyjnej rodziny dwupokoleniowej - nawet jeśli jest ona zabarwiona nowoczesną nutką - niż państwo McCain. Michelle Obama zdobywała wykształcenie na jednym z ośmiu najbardziej prestiżowych uniwersytetów wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Zostawiła odpowiedzialną pracę w szpitalu w Chicago, by wesprzeć męża w jego staraniach o prezydenturę i zająć się dwoma córkami - 10-letnią Mali i młodszą o trzy lata Sashą.

John McCain ma siedmioro dzieci z dwóch małżeństw. Obecną żonę, Cindy, poznał jako niezamożny oficer marynarki. Jego pierwsza żona, Carol, była miss piękności, w wyniku obrażeń doznanych w wypadku samochodowym stała się osobą niepełnosprawną.

Reprezentacyjna, wytworna i efektowna Cindy była spadkobierczynią fortuny ocenianej na 100 mln dolarów. Pomogła sfinansować karierę polityczną męża. Dwaj synowie McCaina służą w armii, 19-letni Jimmy w lutym wrócił z Iraku. 23-letnia córka, Meghan, właśnie podpisała umowę na napisanie książki dla dzieci, której bohaterem ma być jej ojciec.

Na popularności zyskuje także Cindy McCain. Według sondaży tylko 29 proc. Amerykanów jest nastawionych do niej nieprzychylnie. W przypadku jej rywalki Michelle Obamy wskaźnik ten wynosi aż 42 proc. Tę różnicę procentową ocen obu pań - jak twierdzą Republikanie - będzie można wykorzystać na korzyść McCaina.

Tymczasem świat mody już dokonał wyboru. Redaktor naczelna magazynu "Vogue" Anna Wintour organizuje w rezydencji Calvina Kleina wieczór z Michelle. Za 10 tys. dolarów, które pójdą na kampanię Baracka Obamy, chętni będą mogli zjeść kolację z jego żoną. Tłum. Zbigniew Mach

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się