Siatkarki Atomu Trefla Sopot mistrzyniami Polski!!!

RR
Sopocianki dokonały w tym sezonie rzeczy niesamowitej i w pełni zasłużenie wywalczyły mistrzostwo Polski! Fot. Karolina Misztal
To był niesamowity mecz, w którym sprawdziło się stare siatkarskie porzekadło. A mówi ono - kto nie wygrywa prowadząc 2:0, ten przegrywa 2:3. Tak się stało w sobotę w Dąbrowie Górniczej, gdzie siatkarki Atomu Trefla Sopot wygrały decydujące o mistrzostwie Polski spotkanie z Tauronem MKS. Wygrały 3:2, chociaż po dwóch setach nic na to nie wskazywało.

Sopockie siatkarki obroniły tytuł mistrzyń Polski! Pokazały, że stanowią bardzo dobrze rozumiejący się zespół. Przede wszystkim udowodniły jednak, że są niezwykle silne psychicznie. Przecież w tym sezonie karty w lidze miały rozdawać zawodniczki Banku BPS Muszynianki Muszyna. Udowodniły to zdobywając Puchar CEV. Odpadły jednak z Atomem Treflem w półfinale mistrzostw. W finale więcej szans dawano Tauronowi MKS Dąbrowie Górniczej. Wydawało się, że zespół Waldemara Kawki - prowadząc 2-0 - już praktycznie czeka na koronację. Nic bardziej mylnego. Sopocianki zaprezentowały znakomity pościg, który zakończyły szczęśliwie w sobotę w nocy.

Dla Tauronu był to pierwszy występ w finale rozgrywek. Grające w ekstraklasie od sezonu 2007/08 dąbrowianki dwukrotnie zdobyły brązowe medale, a w marcu po raz drugi z rzędu wywalczyły Puchar Polski. W finale turnieju rozgrywanego w Pile zespół trenera Waldemara Kawki pokonał drużynę z Sopotu 3:2.

Sobotni mecz obejrzał komplet trzech tysięcy widzów. Bilety rozeszły się w ciągu kilku godzin. Drużynę Atomu Trefla wspierała kilkudziesięcioosobowa grupa sopockich kibiców na trybunach i klubowa maskotka przy parkiecie. Spiker zupełnie niepotrzebnie apelował, by nie było w hali ciszy. Nikt o tym nawet nie pomyślał.

Lepiej zaczęły spotkanie dąbrowianki. Grały spokojnie, popełniały mniej błędów, lepiej przyjmowały i przy drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:9. Trener Atomu Adam Grabowski zrobił trzy zmiany, ale po chwili było 20:12. Sopocianki część strat odrobiły, jednak nie miały szans na odwrócenie losów seta.

W drugiej partii trener sopocianek "czas" wziął już przy stanie 3:0 dla MKS, a jego zespół zdobył pięć punktów z rzędu. To zapowiadało spore emocje. I były. Tauron wypracowywał przewagę (8:5, 12:8), Atom "gonił" wynik i wyrównał (15:15). Ostatni raz remis był przy stanie 17:17. Później nastąpił "odjazd" dokładniejszych dąbrowianek.

W trzecim secie zawodniczki obu zespołów na początku zaprezentowały nerwową, dość chaotyczną grę. Wynik był bliski remisu. Szybciej uspokoiły się zawodniczki Tauronu i wyszły na prowadzenie 12:9. Szkoleniowiec Atomu zareagował prośbą o przerwę. Niewiele pomogło. Po "asie" Mai Tokarskiej wynik brzmiał 16:12. Sopocianki doprowadziły jeszcze do remisu po 17 i rywalizacja nabrała jeszcze większych "rumieńców". Kiedy było 20:17 spiker zaczął mówić o końcu spotkania. Tymczasem znów drużyna gości wyrównała (21:21), a po dwóch trudnych zagrywkach Rachel Rourke wygrała do 23.

Dąbrowianki na pewno nie chciały pozwolić rywalkom na doprowadzenie do tie-breaka. Z oczywistych względów plan drużyny gości był odmienny. Zyskali na tym kibice, którzy obejrzeli walkę o każdą piłkę nad i po obu stronach siatki. Trener MKS Waldemar Kawka dokonywał zmian, bo tym razem to jego zespół znalazł się w opałach i przegrywał 5:8, 8:16, 13:21. Rozpędzonych sopocianek nie dało się zatrzymać. Wygrały pewnie, czego efektem był piąty set.

"Żarty się skończyły" - ogłosił przed jego rozpoczęciem spiker. Miał rację. Ta część przypominała ostatnią rundę wyrównanego pojedynku bokserskiego. Zaczęło się od wyniku 4:2, po trzech dobrych akcjach Atomu było 4:5. Przy zmianie stron drużyna z Sopotu prowadziła 8:6. I nie pozwoliła już sobie odebrać wygranej i złota.

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Atom Trefl Sopot 2:3 (25:18, 25:20, 23:25, 17:25, 12:15)