Menu Region

Brawurowe losy mysiego rycerza

Brawurowe losy mysiego rycerza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lucjan Strzyga

Prześlij Drukuj
Zaprawdę, wiele dzielnych i utalentowanych myszy przewinęło się dotąd przez srebrny ekran. Wystarczy tylko wspomnieć te najsławniejsze: Myszkę Miki z narzeczoną Minnie, sympatycznego Stuarta Malutkiego czy Jerry'ego, który nie wyobrażał sobie życia bez baraszków z kotem Tomem.
Już pod koniec marca do kin wbiegnie animacyjnym truchcikiem Despero, kolejny mysi bohater zrodzony w hollywoodzkich studiach Universal Pictures.

Nim jednak przyjdzie nam zachwycić się jego zapierającymi dech ekranowymi perypetiami, sięgnijmy po książkowy oryginał, który pod tytułem "Dzielny Despero. Opowieść o myszce, księżniczce, zupie i szpulce nici" podarowała światu Kate DiCamillo w 2004 r. W ramach artyleryjskiego przygotowania przed kinową fetą jej najsławniejsza powieść trafiła właśnie do księgarń. Stawiamy całą reputację, że ta piękna i mądra opowieść o przyjaźni, honorze, miłości i marzeniach uwiedzie was od pierwszych stronic.

Życiowe dylematy małego Despera Tillinga, który dawno, dawno temu przyszedł na świat w magicznym mysim królestwie, mają w sobie szekspirowską dramaturgię i warte są namysłu filozofów. Choć malec od urodzenia marzył o rycerskiej sławie i gromieniu ziejących ogniem smoków, co przyniosłyby mu splendor u pobratymców, okrutny los zadrwił z niego, obdarowując Despera ogromnymi uszami. A przyznacie, że dokonywanie wiekopomnych czynów z ozdobą w postaci monstrualnych uszysk łatwo może się obrócić w groteskę.

Jednak Despero już w dzieciństwie otrzymał od rówieśników twardą szkołę życiowego hartu. Odrzucenie przez przyjaciół, a nawet czasowe wtrącenie do lochu za kontakty z ludźmi, w konsekwencji czasem wychodzi na dobre, bo gdy wreszcie odnajdzie go wyśniona przygoda, poradzi sobie bez pudła. Oto porwano prześliczną księżniczkę Pi, w której - co tu dużo gadać - nasz bohater, nie zważając na różnicę gatunków, jest srodze zadurzony. Despero bez wahania wyrusza na ratunkową misję, a zanim odnajdzie księżniczkę, stoczy walkę z ogromnym kocurem i przemierzy krainę ludzi, nafaszerowaną przez mieszkańców niezliczoną masą pułapek na myszy.

Ale dopnie swego, dając niejeden dowód odwagi i zdrowego rozsądku, ze znienawidzonych wcześniej uszu czyniąc triumfalny znak rozpoznawczy. Nieletnich czytelników tak zauroczyły jego losy, że powieść nie tylko wskoczyła na szczyty list hitów "New York Timesa" i "Publishers Weekly", ale zgarnęła też prestiżową nagrodę Newbery Medal, od 1922 r. wręczaną największym mistrzom dziecięcej fabuły.


***

Kate DiCamillo "Dzielny Despero...", wyd. Philip Wilson, Warszawa 2009, cena 24,90 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się