Menu Region

Praca na emeryturze szansą na podwyższenie świadczenia

Praca na emeryturze szansą na podwyższenie świadczenia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Patora

Prześlij Drukuj
Nowa kwota bazowa, wynosząca 2578,26 zł, która zacznie obowiązywać 1 marca 2009 roku, będzie służyła nie tylko do obliczenia wysokości świadczeń osób przechodzących na emeryturę lub rentę po 28 lutego, ale też do ponownego obliczenia wysokości świadczenia pracownikom mającym już wcześniej ustalone prawo do emerytury lub renty.
ZUS obliczy od nowa wysokość świadczenia osobie, która złoży wniosek o takie obliczenie i we wniosku tym wskaże zarobki z okresów pracy (opłacania składek ubezpieczeniowych) przypadających w całości lub w części po przyznaniu świadczenia.

Nowy indywidualny wskaźnik podstawy wymiaru musi być przy tym większy od tego, który posłużył do obliczenia emerytury lub renty w poprzedniej wysokości.


Od tego ostatniego warunku są jednak dwa wyjątki. Po pierwsze, nie musi go spełnić emeryt lub rencista, który od dnia ustalenia prawa do świadczenia do dnia złożenia wniosku o ponowne ustalenie tego prawa ani razu nie pobrał przyznanej mu emerytury lub renty, gdyż została ona zawieszona.

Po drugie, nowy wskaźnik podstawy wymiaru nie musi być większy od poprzedniego, jeżeli okres wskazany do obliczenia wysokości emerytury lub renty przypada w całości po ustaleniu prawa do świadczenia i jednocześnie wskaźnik podstawy wymiaru nie jest mniejszy niż 130 proc.

Składając wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury lub renty, należy wskazać oczywiście - podobnie jak w przypadku wnioskowania o ustalenie prawa do świadczenia po raz pierwszy - 10 kolejnych lat spośród 20 poprzedzających rok złożenia wniosku albo 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia.

Trzeba pamiętać, że osobie, która spełni wymienione warunki, ZUS ustali od nowa prawo do świadczenia w oparciu o kwotę bazową obowiązującą w dniu złożenia wniosku. Warto więc poczekać z jego złożeniem kilka dni, bo od marca kwota bazowa służąca do ponownego ustalenia wysokości emerytury lub renty będzie wyższa o 302,89 zł.

Osoba pracująca i jednocześnie uprawniona do wcześniejszej emerytury, która jednak nie spełnia wymienionych warunków, może skorzystać z innego sposobu podniesienia wysokości świadczenia pod warunkiem, że jej pracodawca opłacał składki ubezpieczeniowe do ZUS.

Jeżeli "wcześniejszy emeryt" pracował (a ściślej - podlegał ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym) przez co najmniej 30 miesięcy, to po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) może on wystąpić o przyznanie świadczenia w nowej wysokości. Może też wystąpić o inną wcześniejszą emeryturę, jeśli spełni warunki do jej przyznania.

W przypadku przyznania nowej emerytury po wykazaniu 30 miesięcy okresów ubezpieczeniowych przez "wcześniejszego emeryta" ZUS nie obliczy całej wysokości świa- dczenia od nowej kwoty bazowej. Kwotę tę zastosuje jedynie do ponownego obliczenia tzw. socjalnej części emerytury.

Nowo przyznane świadczenie będzie więc zawierało część socjalną obliczoną w oparciu o nową kwotę bazową (część ta od 1 marca będzie wynosiła 618,78 zł) i pozostałą część obliczoną w oparciu o poprzednio przyjętą podstawę wymiaru, po waloryzacji.

Do wymaganego 30-miesięcznego okresu ubezpieczeniowego uwzględniane są oprócz okresów pracy, okresy pobierania świadczenia z tytułu choroby lub macierzyństwa, pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a również podlegania dobrowolnym ubezpieczeniom.

Nie wystarczy spełnić wymaganych warunków, aby ZUS przyznał emeryturę na nowo po przepracowaniu co najmniej 30 miesięcy. Trzeba jeszcze złożyć wniosek o tę nową emeryturę. Nie bez znaczenia jest data złożenia wniosku. Osoba, która złoży go po 28 lutego, będzie miała obliczone świadczenie z wyższą częścią socjalną - 618,78 zł.

Podstawa prawna: Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z FUS (tekst jednolity DzU z 2004 r., nr 39, poz. 353 z późniejszymi zmianami)

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się