Menu Region

Minister kultury nie zgadza się na badania serca Chopina

Minister kultury nie zgadza się na badania serca Chopina

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Minister kultury Bogdan Zdrojewski nie zgadza się na badania serca Fryderyka Chopina. Zespół specjalistów medycyny sądowej czekał na decyzję w tej sprawie od kwietnia zeszłego roku. Naukowcy zamierzali rozpocząć badania na przełomie roku. Czekali na dofinansowanie projektu. Potrzebne było około 50 tysięcy złotych.
Minister Zdrojewski już we wrześniu ubiegłego roku odmówił. Naukowcy dalej zabiegali o spotkanie i próbowali przekonać szefa resortu do ratowania serca kompozytora. W rozmowie z Radiem Wrocław minister podtrzymał swoją negatywną opinię. Powołał się, między innymi, na sprzeciw dalekiej rodziny kompozytora.

Według naukowców, Chopin nie chorował na gruźlicę, lecz na mukowiscydozę. Zdaniem profesora Tadeusza Dobosza, ważniejsze od rozstrzygnięcia, na co chorował Chopin, jest uratowanie serca kompozytora.

Od ponad pół wieku nikt nie zaglądał do urny z sercem, która znajduje się w warszawskim kościele św. Krzyża. "Bez konserwacji serce może się rozpaść lub wyschnąć" - argumentuje naukowiec.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się