Menu Region

Tysiąc gangsterów zasiliło szeregi mafii w 2008 r.

Tysiąc gangsterów zasiliło szeregi mafii w 2008 r.

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski, Mariusz Jałoszewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Dotarliśmy do niepublikowanego raportu Centralnego Biura Śledczego, z którego wynika, że wzrosła i coraz bardziej będzie się zwiększać ilość przestępstw gospodarczych. Wynika z niego też, że polska mafia rośnie w siłę.
W Polsce działają 382 organizacje przestępcze. - Pranie brudnych pieniędzy (ostatnio ilość osób zatrzymanych na tym procederze wzrosła dziesięciokrotnie). Wyłudzenia internetowe. Wyłudzenia podatku VAT za fikcyjne usługi i eksport. Wyłudzanie odszkodowań . To są przestępstwa na czasy kryzysu - mówi anonimowo "Polsce" jeden z funkcjonariuszy. A były wiceprokurator generalny Kazimierz Olejnik nie kryje, że podejrzewa się, iż także za spekulacjami na obniżenie wartości złotówki i awanturą o opcje walutowe stać mogą duże międzynarodowe grupy przestępcze.

Zagrożeniem stają się też ogromne międzynarodowe kartele narkotykowe. Dowodem są przechwycone dwa dni temu przez ABW rekordowe 2 tony kokainy.
Miała ona przez Polskę trafić z Kolumbii do Europy Zachodniej. - Dlatego CBŚ rozwija swój pion ekonomiczny. Jeśli gangsterzy inwestują dziś na giełdzie, my będziemy na to gotowi - zapowiada podinsp. Mariusz Sokołowski, rzecznik policji. Rząd uderzy też w mafię, zabierając jej całe majątki i kontrolując przelewy mafijnej gotówki. Sejm pracuje nad ustawami dającymi takie narzędzia.

Mafiosów coraz więcej, chodzą pod krawatem
Polska mafia się przegrupowuje. W ciągu roku rozbudowała swoje struktury aż o 35 proc. Tak wynika z najnowszego raportu Centralnego Biura Śledczego, do którego dotarła "Polska". Teraz bandyci nie podkładają już bomby i nie strzelają do siebie na ulicach tak często jak w latach 90., ale prawie całkiem przerzucili się na przestępstwa gospodarcze. A pieniądze z tego procederu próbują "wyprać", lokując w legalnych interesach. - Gangsterów jest więcej, ale i rozpoznanie grup przez nas jest lepsze - pociesza podinsp. Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. Ale zaraz dodaje: - Główne zarobki mafii wciąż pochodzą z narkotyków. Jednak obserwujemy znaczący wzrost przestępczości gospodarczej.

Przed znacznym wzrostem przestępstw gospodarczych popełnianych przez mafię ostrzegają także kryminolodzy. - To już nie są prognozy, a trwałe trendy - mówi Bronisław Młodziejowski, szef Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. W 2008r. Główny Inspektor Finansowy zawiadomił prokuraturę o 246 podejrzanych operacjach prania pieniędzy w Polsce o wartości miliarda złotych. Podejrzanych jest 467 osób. Według policji liczba takich operacji od 2003 roku wzrosła 10-krotnie.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

BZDURY W ARTYKULE

+43 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nik (gość)  •

Ten jak to napisano "raport" nie jest tajny a jawny i nie jest to raport a sprawozdanie. Wnioski w nim zawarte są całkiem inne aniżeli te opisane w artykule.

odpowiedzi (0)

skomentuj