Menu Region

Radosław Sikorski debiutuje przed administracją Obamy

Radosław Sikorski debiutuje przed administracją Obamy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

2Komentarze Prześlij Drukuj
Radosław Sikorski szuka za oceanem wsparcia w obliczu kryzysu. Według ustaleń "Polski", ma namawiać ekipę Obamy do pomocy MFW w obliczu kryzysu finansowego.
Według naszych ustaleń szef polskiej dyplomacji ma namawiać ekipę prezydenta Obamy, by USA poparły nasz wniosek o pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rozpoczynający wizytę w Waszyngtonie polski minister ma też zabiegać o podtrzymanie amerykańskiego zainteresowania budową tarczy antyrakietowej.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Polska", jednym z głównych punktów pobytu Sikorskiego w Waszyngtonie ma być spotkanie z grupą kongresmenów przygotowujących dla prezydenta Obamy raport na temat budowy tarczy w Polsce i konsekwencji politycznych, jakie może wywołać jej instalacja.
Obecna wizyta w USA jest dla Sikorskiego pierwszą od czasu zaprzysiężenia administracji Baracka Obamy. Szef polskiego MSZ ma wystąpić na forum Council on Foreign Relation, wpływowego instytutu, który od prawie 90 lat kształtuje politykę zagraniczną USA. Wizyta nieprzypadkowo zbiega się w czasie z pracami nad ustaleniem stanowiska administracji USA w sprawie budowy tarczy w Polsce i Czechach.

W ubiegłym tygodniu w czasie szczytu ministrów obrony NATO w Krakowie szef Pentagonu Robert Gates zapewniał, że Polska będzie musiała poczekać z ustaleniami w sprawie tarczy do czasu, gdy nowa administracja zapozna się z całą dokumentacją projektu. Tarcza, której elementy mają być instalowane w Polsce i Czechach, ma bronić USA przed atakiem ze strony Iranu. Problem polega jednak na tym, że nowa administracja Baracka Obamy jest gotowa podjąć rozmowy z irańskimi ajatollahami, którzy od 30 lat nie utrzymują oficjalnych stosunków dyplomatycznych z Waszyngtonem.

Kierująca Departamentem Stanu USA Hillary Clinton nie wyklucza, że po normalizacji stosunków z Iranem tarcza przestanie być potrzebna. Zdanie to powtarza też Robert Gates, uważany za zwolennika budowy tarczy. Jego wpływy w administracji Baracka Obamy ogranicza jednak fakt, że jest on republikaninem, który kierował Pentagonem jeszcze za czasów rządów prezydenta George'a W. Busha. Na przeciwległym biegunie znajduje się wpływowa demokratka Hillary Clinton, kierująca obecnie amerykańską dyplomacją. Pojawienie się w Waszyngtonie szefa polskiej dyplomacji, który oczywiście ma spotkać się także z Clinton, obliczone jest na podtrzymanie słabnącego zainteresowania USA tarczą, traktowaną w Polsce jako zabezpieczenie przed agresywną polityką Rosji.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

super zdjecie pasuje

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adam02138 (gość)  •

Rozumiem ze Dziennik Polska nie rozroznia ciemnoskorych i Rice jest czlonkiem Administracji Obamy.

Gratuluje zdjecia.


odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech se Skiorski tę swoją wymarzoną...

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaktusnad?oni  •

...tarczę wybuduje w swojej wsi.
Bez zgody narodu wyrażonej w referendum wpuszczanie do Polski Amerykańskiej armii jest tak samo zbrodnicze jak zezwolenie Rosyjskiej armii na pobyt w Polsce po II WŚ. Wtedy też naród nikt nie pytał zadecydowało trzech kolesi w Jałcie.
Tamtym się upiekło...

odpowiedzi (0)

skomentuj