Trybunał Praw Człowieka skazał Polskę za ograniczanie...

  Trybunał Praw Człowieka skazał Polskę za ograniczanie wolności wypowiedzi

  IAR

  Aktualności

  Aktualizacja:

  Aktualności

  Skargę złożył dziennikarz, wydawca lokalnego periodyku Kolbudzkie ABC, skazany przez polski sąd za zniesławienie polityka. Teraz skarb państwa ma mu zapłacić 3 tysiące euro zadośćuczynienia za straty moralne.
  W 1998 roku w czasopiśmie, wydawanym w Kolbudach koło Gdańska ukazał się artykuł, krytykujący byłego wójta gminy, ubiegającego się o mandat radnego. Redaktor naczelny Jacek Długołęcki pisał o niegospodarności byłego wójta. Dziennikarz został oskarżony o zniesławienie polityka i podważenie jego wiarygodności, a sąd skazał go na grzywnę i pokrycie kosztów procesu. Kolejne instancje sądów w Gdańsku potwierdziły ten wyrok.

  Europejski Trybunał Praw Człowieka nie podzielił opinii polskiego wymiaru sprawiedliwości. W wyroku stwierdzili, że artykuł, napisany był w sposób wyważony. Zdaniem Strasburga był to elementem debaty publicznej. Według nich, kara nałożona przez polski sąd, miała nakłonić dziennikarza do stosowania autocenzury.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo