Na zakupy wydamy więcej i to pomoże nam uciec recesji

  Na zakupy wydamy więcej i to pomoże nam uciec recesji

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kryzys sprawił, że nieco okiełznaliśmy nasz konsumpcyjny szał. Jednak - jak prognozuje większość ekspertów - w pierwszym półroczu i tak wydamy w sklepach więcej pieniędzy niż przed rokiem.
  Sprzedaż detaliczna w Polsce będzie więc wciąż rosła. Niestety, musimy zapomnieć o kilkunastoprocentowym tempie, do jakiego się przyzwyczailiśmy w ostatnich latach.

  GUS ogłosi dziś wyniki sprzedaży detalicznej w styczniu. Oczekiwania ekspertów są wyjątkowo rozbieżne: według BGŻ wzrost wyniósł 4,2 proc. w skali roku, za to Deutsche Banku zapowiada zaledwie 0,7 proc. Są też tacy, którzy mówią o spadku, nawet o kilka procent.


  Niepewność ekspertów wynika z bardzo różnych danych docierających z gospodarki. Z jednej strony przeciętny Kowalski ma w portfelu więcej: płace w styczniu były wyższe o 8,1 proc. niż przed rokiem, płaca minimalna wzrosła o 150 zł, fiskus zmniejszył podatek dochodowy.

  Z drugiej strony - przeciętny Polak boi się kryzysu: stopa bezrobocia w styczniu mogła sięgnąć 10,5 proc., a produkcja przemysłowa spadła aż o 14,8 proc. Kowalski zaczyna więc oszczędzać. Odczuli to już m.in. sprzedawcy samochodów - z danych zrzeszenia producentów ACEA wynika, że w styczniu sprzedaż aut spadła o 5,3 proc.

  Ale ekonomiści uważają, że konsumpcja wewnętrzna w najbliższych miesiącach pozostanie czynnikiem, który będzie napędzał gospodarkę i uchroni nas przed recesją. Im więcej będziemy kupować - tym lepsze będą wyniki polskich firm, tym mniej skłonne będą ciąć zatrudnienie.

  Nadzieją dla nich jest też słaby złoty, który sprawia, że drożeją produkty importowane. - Pozytywny efekt słabego złotego widzimy już w strefie przygranicznej: Niemcy, Słowacy i Litwini ruszyli na zakupy u nas - mówi Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku.

  Nadzieję budzą też dane o sprzedaży detalicznej w innych krajach: W styczniu, po raz pierwszy od pół roku, wzrosła ona w USA - o 1 proc., rośnie też w Wielkiej Brytanii - o 3,6 proc.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo