Menu Region

Ewa Wesołowska: Cięcia stóp to nie wszystko

Ewa Wesołowska: Cięcia stóp to nie wszystko

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

redaktor działu pieniądze

1Komentarz Prześlij Drukuj
Już dawno świat ekonomistów nie był tak podzielony. Wielu z nich uważa, że Rada Polityki Pieniężnej powinna kontynuować rozpoczętą w grudniu serię obniżek stóp procentowych, bo tylko w ten sposób można rozruszać akcję kredytową i walczyć z kurczącą się z miesiąca na miesiąc produkcją i bezrobociem.
Nie niepokoi ich wcale brak efektów dotychczasowych cięć na rynku: banki nadal nie chcą udzielać kredytów, a produkcja spada. Ekonomiści uważają, że nie ma w tym nic dziwnego, bo skutki obniżek widoczne są zwykle dopiero po 5-6 miesiącach. To prawda. Ale reguła ta odnosi się tylko do w miarę zdrowej gospodarki. Doświadczenia ostatnich miesięcy wykazują, że cięcia stóp w krajach głęboko skażonych kryzysem nie skutkują. Przykładem są Stany Zjednoczone, które serię obniżek stóp rozpoczęły już ponad rok temu. Dziś, choć są one bliskie zeru, gospodarka wcale nie ma się lepiej. W styczniu stopa bezrobocia przekroczyła 7,6 proc. i była największa od 26 lat. Niskie stopy nie pomagają też firmom. W dalszym ciągu spada produkcja, a liczba bankrutów rośnie.

Co gorsza, istniej prawdopodobieństwo, że kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce mogą zaszkodzić złotemu. Po ostatniej o 0,75 punktów procentowych złoty gwałtownie zaczął tracić na wartości. Na pewno zaszkodziły mu sygnały o unieważnieniu umów na opcje walutowe, ale nie tylko. Wielu inwestorów zaczęło pozbywać się polskiej waluty, uznając, że dotychczasowe działania NBP i rządu nie wystarczą, by wyciągnąć Polskę z kryzysu. Szkodzi nam zwłaszcza brak wspólnej polityki w sprawie terminu wejścia do strefy euro. Cięcia stóp na pewno więc nie wystarczą, a nawet mogą zaszkodzić.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ekonomia

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niestety, też "ekonom" (gość)  •

... to nauka miękka - quasi-nauka i Nobel miał rację, że ją wyłączył z dziedzin nagradzanych.

odpowiedzi (0)

skomentuj