Menu Region

Spór o pieniądze dla Partnerstwa Wschodniego

Spór o pieniądze dla Partnerstwa Wschodniego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Unii Europejskiej nie ma na razie pełnej zgody w sprawie finansowania bliższej współpracy z krajami zza wschodniej granicy. Chodzi o Partnerstwo Wschodnie, inicjatywę polsko-szwedzką, przewidującą ściślejsze kontakty z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Armenią, Azerbejdżanem. Do Partnerstwa ma być też włączona Białoruś, pod warunkiem, że dojdzie tam do demokratycznych przemian.
Niechętne finansowaniu krajów na Wschodzie były do tej Francja czy Hiszpania, które są bardziej zainteresowane większym wsparciem Unii dla Śródziemnomorza.

Komisja Europejska przeznaczy, do 2013 roku, na Partnerstwo Wschodnie 600 milionów euro. Z tego 250 milionów euro pochodzi z puli przeznaczonej już wcześniej na projekty na Wschodzie. Kolejne 350 milionów trzeba będzie znaleźć w unijnym budżecie i właśnie o tę sumę toczy się spór.

Jak się on zakończy? - różne są nastroje w Unii. Polski minister spraw zagranicznych mówi, że sprzeciwu nie słyszał, jest optymistą i liczy, że zgoda na sfinansowanie Partnerstwa Wschodniego zapadnie na unijnym szczycie w drugiej połowie marca.

Tej pewności nie ma jednak szef francuskiej dyplomacji. Paryż i Warszawa różnie też patrzą na włączenie Rosji do Partnerstwa Wschodniego. Francja chce jej zaoferować możliwie jak najszerszą współpracę. Polska uważa, że powinna być ona ograniczona tylko do niektórych projektów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się