Menu Region

Sztokholm ogląda "Ferdydurke"

Sztokholm ogląda "Ferdydurke"

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W Sztokholmie w Turnteatern, w ramach sezonu gombrowiczowskiego, pokazano "Ferdydurke" . Turnteatern, uważany za najważniejszą awangardową scenę kraju, jest organizatorem sezonu Witolda Gombrowicza.
W największym szwedzkim dzienniku "Dagens Nyheter" ukazała się pierwsza recenzja tego przedstawienia. Jej autor, znany szwedzki krytyk teatralny, Leif Zern jest zachwycony pierwszym aktem. Ma natomiast zastrzeżenia do części drugiej, która zamiast rozgrywać się, jak jest to w książce, w polskim majątku, została przeniesiona do Indii.

W ramach sezonu gombrowiczowskiego wspieranego przez Instytut Polski w Sztokholmie, wystawiono już "Ślub" oraz dwie inscenizacje noweli pisarza "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" oraz "Dziewictwo".

Twórczość Witolda Gombrowicza jest popularna w Szwecji. Może o tym świadczyć chociażby wydanie w formie pocketbooka tłumaczenia jego "Dzienników". Na szwedzki przełożono większość prozy twórcy, a sztuki były już wystawiane od lat 60. ubiegłego wieku. Twórczość Gombrowicza wystawiał między innymi Ingmar Bergman.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się