Menu Region

Franciszek Starowieyski nie żyje

Franciszek Starowieyski nie żyje

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W wieku 79 lat zmarł Franciszek Starowieyski, malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów oraz scenografii teatralnej i telewizyjnej.
Artysta wywodził się z rodziny szlacheckiej, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Warszawie. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Starowieyski był laureatem licznych konkursów w kraju i za granicą. Najważniejsze nagrody, jakie otrzymał, to m.in. Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1973 roku, Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes w 1974 roku czy Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu rok później.

Zrealizował ponad 20 spektakli Teatru Rysowania w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważa Teatry w Wenecji i Paryżu, w Spoleto, Sewilli i Chicago. Przygotował inscenizacje teatralne między innymi do "Ubu króla" dla Teatru Wielkiego w Łodzi.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się