Nie chcą pracowników spoza UE

  Nie chcą pracowników spoza UE

  Richard Ford

  Polska

  Polska

  W obliczu recesji władze Wielkiej Brytanii zamierzają wprowadzić obostrzenia w zatrudnianiu wykwalifikowanych pracowników spoza UE.
  Rząd Gordona Browna planuje zmienić system regulujący wydawanie wiz dla imigrantów spoza Unii, a rządowa komisja doradcza rozważa wprowadzenie pułapu liczby zatrudnianych obcokrajowców. Ministrowie zapowiadają także zmiany, ułatwiające deportowanie obywateli UE, skazanych za przestępstwa z użyciem przemocy, powiązanych z narkotykami i na tle seksualnym.

  Jacqui Smith, minister spraw wewnętrznych, zaprzecza, jakoby "podnoszenie poprzeczki" dla wysoko wykwalifikowanych imigrantów było protekcjonizmem, mającym zabezpieczać pracę dla Brytyjczyków. Decyzję rządu poprzedziła bowiem seria strajków przeciwko zatrudnianiu obcokrajowców oraz raporty wykazujące, że obywatele Wielkiej Brytanii tracą pracę.
  Już wkrótce pracownicy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii spoza obszaru Unii Europejskiej będą musieli spełniać wymagania, określone w systemie punktowym, podobnym do tego jaki stosuje Australia - powiedziała Smith. - Dzięki temu będziemy mogli kontrolować napływ siły roboczej i regulować, kto może tu wjeżdżać w poszukiwaniu pracy.

  Zdaniem minister Smith elastyczny system imigracyjny będzie korzystny dla gospodarki. Wiemy, że imigracja nadal odgrywa istotną rolę w Wielkiej Brytanii, ale jednocześnie chcemy bardziej wspierać naszych obywateli. W ten sposób wszyscy wyjdziemy z kryzysu wzmocnieni.
  Ministerstwo spraw wewnętrznych szacuje, że dzięki zaostrzeniu przepisów w kwietniu liczba wykwalifikowanych pracowników spoza UE, którzy przyjadą do Wielkiej Brytanii, spadnie o blisko połowę. Zdaniem ekspertów liczba zatrudnianych obcokrajowców spadnie z 26 tys. z ubiegłego roku do 14 tys. w przyszłym roku, głównie za sprawą zmian w przepisach, wymagających od wykwalifikowanych imigrantów stopnia magistra, a nie dotychczasowego licencjata, i zarobków w wysokości co najmniej 20 tys. funtów, choć do tej pory było to 17 tys. funtów.

  Minister Smith zwróciła się do Komisji Doradczej ds. Imigracji z prośbą o oszacowanie wpływu na rozwój gospodarki osób będących na utrzymaniu imigrantów. To posunięcie może być zapowiedzią dalszych ograniczeń imigracji spoza UE. Komisja zbada także, czy zatrudnianie wykwalifikowanych imigrantów nie powinno ograniczać się wyłącznie do zawodów, w których brakuje odpowiednio wykształconej kadry z Wielkiej Brytanii. Obecnie kraj importuje przedstawiciel takich profesji, jak m.in. inżynierowie budownictwa i chemii, nauczyciele matematyki i fizyki czy opiekunowie osób starszych. Jeśli ta propozycja zostanie przyjęta, ograniczy liczbę wykwalifikowanych emigrantów spoza UE o około 40 tys. rocznie.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo