Menu Region

Zlecenie, kontrakt, dzieło

Zlecenie, kontrakt, dzieło

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Teresa Semik

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jaka forma zatrudnienia jest najlepsza dla pracownika i pracodawcy w dobie globalnego kryzysu i szybko rosnącego bezrobocia
Przywykliśmy do tego, że prawdziwą pracę wykonujemy wtedy, gdy zatrudnimy się w firmie na podstawie umowy o pracę i to w pełnym wymiarze godzin. Ale coraz popularniejsze stają się inne rodzaje umów między pracodawcą a pracownikiem: umowa zlecenie, o dzieło, kontrakt, telepraca. Oto przegląd praw i obowiązków osób zarabiających w ten sposób.

Umowa zlecenie
Jest formą umowy zawieranej na czas określony, w której jest ustalony zakres czynności.
Nie zawiera, jak umowa o pracę, obowiązku wykonania czynności w określonym miejscu i czasie. W odróżnieniu od umowy o pracę osoba, która przyjęła zlecenie, nie musi tych czynności wykonać osobiście. Może tylko stosować się do wskazówek zleceniodawcy, a nie pracować pod jego nadzorem i dyktatem. Zmiana zlecenia może być podstawą do wypowiedzenia umowy.

Umowa zlecenia może być w dowolnej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Jeżeli czyni to dający zlecenie, powinien zwrócić poniesione przez drugą stronę wydatki, uiścić odpowiednią część wynagrodzenia. Jeśli umowę wypowiada przyjmujący zlecenie odpłatne i wypowiada umowę bez ważnego powodu, odpowiada wobec zleceniodawcy za powstałą z tego tytułu szkodę.

Uwaga! Umowa zlecenie jest zawierana w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego, a nie kodeksu pracy.

Zawarcie umowy zlecenia zamiast umowy o pracę jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny. Dotyczy to tych sytuacji, kiedy pracownik:
świadczy pracę określonego rodzaju, na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Umowa o dzieło
Rezultatem umowy o dzieło powinno być konkretne, oznaczone dzieło - rzecz (np. zaprojektowanie domu) lub twór niematerialny (np. skomponowanie hejnału).
Od tych umów nie jest pobierana składka ZUS, chyba że jest to umowa z własnym pracownikiem. Naliczany jest od niej koszt uzyskania przychodu minimum 20 proc., bez wzglę-du na wydatki ponoszone przez zatrudnionego.

Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie i dla pracodawcy, i dla pracownika. Istotną różnicą między umową o dzieło a umową o pracę jest samodzielność wykonania dzieła: dotyczy to i czasu pracy, i miejsca, i sposobu. Pracodawca określi termin, w którym należy ukończyć dzieło, ale nie to, w jakich godzinach czy dniach będzie wykonywane. Dzieło może wykonać podwykonawca, choć nie musi z tej możliwości skorzystać.
1 3 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Umowy cywilnoprawne

+102 / -116

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alx (gość)  •

np. zlecenia o dzieło to patologia! W tych umowach kodeks Pracy nie obowiązuje! Czyli nie ma urlopu wypoczynkowego, norm czasu pracy itp.

odpowiedzi (0)

skomentuj