Menu Region

Różnice w Potrójnej Koronie

Różnice w Potrójnej Koronie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wiktor Lubicz

Prześlij Drukuj
Potrójna Korona jak co roku nakręca wyścigi w Stanach Zjednoczonych. Trzylatek Old Fashioned właśnie wygrał duży wyścig w Arkansas i ze względu na styl tego zwycięstwa, stał się pierwszym faworytem Ken-tucky Derby.
Zgodnie z angielską tradycją Triple Crown tworzyły trzy wyścigi dla młodych, trzyletnich koni na różnych dystansach, od krótkiego do długiego i na rożnych torach. Wyłaniały one co roku, w każdym kolejnym roczniku, najlepsze trzylatki, szybkie i wytrzymałe, co było celem hodowców.

W Europie to już przeszłość, z wyjątkiem peryferii. Ze względu na rozwój hodowli i wyścigów w kierunku coraz większej specjalizacji, angielska Potrójna Korona jest tylko na papierze. Nie podejmuje się nawet prób jej zdobycia.

Ostatnim "trójkoronownym" trzylatkiem w Anglii był w 1970 roku kanadyjski ogier Nijinsky, trenowany w Irlandii. Najlepszy syn ogiera Northern Dancer wygrał Two Thousand Guineas na prostej w Newmarket, Derby na wzgórzach Epsom i St. Leger na płaskim i długim torze w Doncaster, klasyki tworzące Potrójną Koronę.

W XIX-wiecznym pierwowzorze dystanse wyścigów wzrastały od mili (ok. 1600 m) poprzez półtorej mili (2400 m) do prawie dwukrotnie dłuższego (2900 m). Były rozgrywane przez cztery miesiące w sezonie, od maja do września. Dziś w Anglii te trzy wyścigi pozostały jako klasyki, są cenne dla właścicieli i stajni, ale każdy jest osobnym testem klasy i zdolności, nie łączą się razem. Rozwój wyścigów i hodowli sprawił, że w praktyce po prostu nie ma trzylatków potrafiących wygrywać z najlepszymi specjalistami na każdym dystansie.

W poprzednim sezonie w Anglii pierwszy klasyk wygrał Henrythenavigator, Derby - New Approach, a St. Leger - stopniowo poprawiający się i lepszy im dłuższy dystans Conduit. Dowodem naszej tezy, że w terminie St. Leger New Approach startował w Irlandii w dwukilometrowej Champion Stakes ze starszymi końmi.

Natomiast bardziej praktyczna transamerykańska Potrójna Korona, inaczej ukształtowana przez tamtejszą tradycję, wzmocniła się i jest najważniejszym wydarzeniem wyścigowym w USA. Przez kilka miesięcy niebywale nakręca zainteresowanie sportem wyścigowym w Ameryce. Przy szerokim wykorzystaniu internetu jest głównym narzędziem ich promocji.

Pierwszy wyścig Triple Crown jest tam najważniejszy i od razu na dystansie 2000 metrów, wymagającym od trzylatka wytrzymałości, szczególnie na tradycyjnej amerykańskiej sypkiej nawierzchni. Derby w Kentucky, rozgrywane zawsze w pierwszą sobotę maja w Louisville na torze Churchill Downs, są też największym w tym czasie wydarzeniem sportowym w USA.

Drugi klasyk Preakness Stakes, rozgrywany zaledwie w dwa tygodnie później na torze Pimlico w Baltimore, jest rewanżem za Derby na dystansie o 100 m krótszym. Belmont Stakes na 2400 m, w trzy tygodnie po Preakness, na torze Belmont Park w Nowym Jorku, wymaga większej wytrzymałości. Idea angielska została zachowana: poznajemy najlepszego konia.

Z powodu przywiązywania w Ameryce znacznie większej wagi do szybkości, co wiąże się zazwyczaj też z wczesnym dojrzewaniem, Belmont Stakes jest coraz większym problemem dla zwycięzców Kentucky Derby, chociaż różnica między dystansem 2000 a 2400 wydaje się niewielka. Wyścigowa Ameryka czeka już 31 lat na trójkoronowanego (ostatnim był w 1978 r. Affirmed) i jest to najdłuższy okres w historii wyścigów w USA. W poprzednim roku zawód w Nowym Jorku sprawił Big Brown, po rewelacyjnych triumfach w Louisville i Baltimore.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się