Menu Region

Prof. Safjan będzie naszym unijnym sędzią

Prof. Safjan będzie naszym unijnym sędzią

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Mariusz Jałoszewski

176Komentarzy Prześlij Drukuj
Znany polski autorytet prawniczy prof. Marek Safjan zostanie jednym z najważniejszych prawników w całej Unii Europejskiej.
Jak ustaliła "Polska", były prezes Trybunału Konstytucyjnego i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego ma zatwierdzoną przez polski sąd nominację do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, który jest tzw. unijnym sądem konstytucyjnym.

Trybunał w Luksemburgu to bardzo ważne miejsce w coraz bardziej integrującej się Europie. To w nim ścierają się interesy państw członkowskich, a sędziowie mają potężną władzę.

Wydają wyroki dotyczące interpretacji prawa unijnego czy choćby zgodności prawa krajowego państw członkowskich z brukselskimi dyrektywami. Rozpatrują też skargi na decyzje unijnych urzędników oraz odwołania od unijnego sądu pierwszej instancji, który zajmuje się konkretnymi skargami obywateli UE czy firm na wspólnotowe prawo.

To właśnie w Luksemburgu finał może znaleźć spór o budowę obwodnicy Augustowa w Dolinie Rospudy. To również ten Trybunał wydał poważny w reperkusjach dla polskiego budżetu, idących w miliardy złotych, wyrok nakazujący zwrot akcyzy pobieranej przy imporcie używanych samochodów.

Podobne orzeczenia zapadają też w sprawach innych państw. A wyroki ETS zmieniają nie tylko unijne prawo, ale też mają wpływ na gospodarkę UE oraz życie 495 mln Europejczyków. - Bez ETS-u integracja Europy nie doszłaby od obecnego punktu - mówi "Polsce" Safjan. Wśród 27 sędziów luksemburskiego trybunału każdy kraj UE ma jednego reprezentanta. Na sześcioletnie kadencje mianuje ich rząd.

Swoją Marek Safjan zacznie w październiku tego roku. Zastąpi prof. Jerzego Makarczyka (kończy mu się kadencja), który m.in. negocjował wycofanie wojsk ZSRR z Polski i był doradcą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Nominację Marka Safjana chwali środowisko prawnicze. - Rząd podjął bardzo dobrą decyzję, bo to jedna z najlepszych osób na to stanowisko - mówi "Polsce" prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. I dodaje: - Na pewno nie będziemy się wstydzić jego orzeczeń.

- To świetny wybór. Prof. Safjan ma ogromny autorytet i kontakty w europejskim wymiarze sprawiedliwości. Pomoże mu to zająć mocną pozycję w ETS - komentuje wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Safjan w Polsce dał się poznać jako orędownik praw człowieka i jak najszerszych swobód obywatelskich. Krytykował zamiary powszechnej lustracji. Nie zgadzał się na karanie więzieniem dziennikarzy za ich artykuły.

Uważa, że w czasach kryzysu ważne jest, żeby Europejski Trybunał pilnował swobody przepływu kapitału i pracowników w UE i nie zgadzał się na gospodarczy protekcjonizm. Liczy też, że w końcu wejdzie w życie traktat lizboński, który pogłębi integrację europejską.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

NOMINACJA typowo

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

item (gość)  •

polityczna. Zasłużony w interpretacji politycznej prawa. Tam chyba bardziej się nadaje. Niech inni łapią się za głowę. Tylko jak będzie się zachowywał , gdy w Polsce zmienia się rządy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

brawo

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

paw (gość)  •

Gratulacje, w pełni zasłużona nominacja.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Panie Profesorze

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

polka (gość)  •

najwieksze slowa uznania. POLSKA BEDZIE SZCZYCIC SIE TAKIM PRAWYM CZLOWIEKIEM .polacy wreszcie poczuja sie POLAKAMI DZIEKI PANU.WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

odpowiedzi (0)

skomentuj

To się w Europie zdziwią

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Niniol (gość)  •

Szczęki im opadną ze zdziwienia jak można prawo interpretować.

odpowiedzi (0)

skomentuj