Menu Region

Bank Anglii uwolni funta by walczyć z kryzysem

Bank Anglii uwolni funta by walczyć z kryzysem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Bank Anglii zamierza w najbliższym czasie wspomóc brytyjskie banki większą ilością gotówki. Bank przystąpi do drukowania pieniędzy, choć i Bank Anglii, i rząd w Londynie wyjaśniają to inaczej.
Gubernator Banku Anglii, Mervyn King, już wcześniej sygnalizował, że jeśli nie poskutkują cięcia stopy procentowej, może uruchomić dodatkowy dopływ gotówki na rynek. Dziennikarze podchwycili to jako zapowiedź puszczenia w ruch pras drukarskich i zalania rynku funtami. Mervyn King dementował te uproszczenia, mówiąc o "quantative easing", czyli "uwalnianiu pieniądza".

Miałoby to polegać na wypisywaniu bankom czeków w zamian za przejęcie ich - często wątpliwych - aktywów. Sekretarz stanu w brytyjskim ministerstwie skarbu, Stephen Timms, wystawiany regularnie na żer mediom, powiedział BBC, że rząd prowadzi obecnie rozmowy z niezależnym Bankiem Anglii jak tego dokonać.

Jest to metoda sprawdzona w latach 90. w Japonii, gdy nie poskutkowało tam obniżenie stopy procentowej do zera. Podobna sytuacja rysuje się dziś w Wielkiej Brytanii, gdzie gospodarka ani drgnęła pomimo obniżenia stopy procentowej z 5 do 1 procenta.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się