Menu Region

Dziennikarze "Polski" radzą

Dziennikarze "Polski" radzą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Zamiast hipoteki we frankach, warto wziąć kredyt z dopłatą
Wspólnie z żoną chcemy kupić mieszkanie. Szukamy możliwie najtańszego kredytu, ale oferta we frankach szwajcarskich jest dla nas praktycznie niedostępna, bo nie mamy wkładu własnego. Jakie są inne możliwości? Krzysztof K., Kielce

Rzeczywiście, otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego może się dzisiaj okazać nie lada problemem. Klienci mogą praktycznie zapomnieć o bardzo atrakcyjnych jeszcze przed rokiem kredytach we frankach szwajcarskich. Teoretycznie dzisiaj są one najbardziej atrakcyjne ze względu na słabość złotego i rekordowo niskie stopy procentowe w Szwajcarii.

Niestety banki wymagają w ich przypadku wysokich wkładów własnych, a w dodatku jeszcze znacznie podniosły marże (do co najmniej 4-5 proc.). Co gorsza znacznie zaostrzono kryteria ich przyznawania. W BZ WBK czy Deutsche Banku miesięczne dochody kredytobiorcy muszą przekraczać 10 tys. zł netto!

Klientowi pozostaje więc kredyt w złotych. Tutaj ma większe możliwości poszukania oferty dla siebie, jeżeli nie ma pieniędzy na wkład własny. Bardzo atrakcyjną propozycją wydaje się jednak w tej chwili skorzystanie z rządowego programu "Rodzina na swoim". Mogą z niego korzystać małżeństwa, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.

Zaleta programu polega na tym, że przez osiem lat budżet państwa będzie płacić za nich połowę odsetek. Przy kredycie na 200 tys. zł pozwala to zaoszczędzić nawet 67 tys. zł. Co więcej, rata kredytu z dopłatą przez osiem lat będzie niższa nawet o więcej niż połowę w porównaniu do zobowiązania bez dopłaty. A to dlatego, że w przypadku kredytów mieszkaniowych przez pierwsze lata spłaca się głównie odsetki od kredytu. Przykładowo, biorąc kredyt złotowy na 200 tys. zł na 30 lat, rata kredytu bez dopłaty wyniesie średnio 1220 zł.

W przypadku kredytu z dopłatą przez osiem lat może nie przekroczyć 500 zł! Jeżeli klienci nie mają wkładu własnego, pozostaje im skorzystać z oferty jednego z kilku banków, które mają umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i dają kredyty bez wkładu. Są to: Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i Pekao SA. Decydując się na kredyt z dopłatą, trzeba jednak pamiętać o tym, że bank będzie liczył zdolność kredytową jak dla kredytu bez dopłaty. Po ośmiu latach klienci będą musieli płacić już pełną ratę.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się