Menu Region

W południe "powtórzą" zamach na Kutscherę

W południe "powtórzą" zamach na Kutscherę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
W południe w Alejach Ujazdowskich w Warszawie odbędzie się widowisko historyczne "Zamach na Kutscherę". Imprezę organizuje warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, w ramach cyklu "Bohaterowie Warszawy", w związku z przypadającą w bieżącym roku 65 rocznicą zamachu na generała Franza Kutscherę, zwanego katem Warszawy. W widowisku udział weźmie Stowarzyszenie Tradycji Armii Krajowej w Warszawie.
Wcześniej w godzinach 9.45 - 12.00 zostanie przeprowadzona gra uliczna "Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej". Uczestnicy podzieleni zostaną na trzy patrole. Każda z grup przejdzie szlakiem jednej z akcji zrealizowanych przez Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej w 1943 i 1944 roku w Warszawie.

Pierwsza grupa przejdzie trasą, którą przewożony był Jan Bytnar "Rudy" - odbity przez Bataliony Szturmowe Szarych Szeregów w ramach tzw.
akcji pod Arsenałem. Druga grupa przejdzie szlakiem akcji przeprowadzonej przez kompanię dyspozycyjną Kedywu "Agat", w wyniku której zastrzelono Franza Kutscherę. Trzeci patrol przejdzie szlakiem akcji likwidacyjnej, skierowanej przeciwko sadystycznemu kierownikowi zmiany w oddziale kobiecym więzienia na Pawiaku, gestapowcowi Ernestowi Weffelsowi.

Gra będzie toczyła się wokół pięciu lokalizacji na terenie Warszawy: Al. Szucha, Al. Ujazdowskich, Al. Róż, Placu na Rozdrożu, Parku Ujazdowskiego, ul. Długiej: Arsenał - Muzeum Archeologiczne. Patronat honorowy nad rekonstrukcją objęła prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Patronat medialny objęły: TVP Warszawa, TVP Historia, Radio Warszawa i Życie Warszawy.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się