Menu Region

Prezydent Włoch zaciska pasa

Prezydent Włoch zaciska pasa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
O ponad sześć milionów euro zmniejszone zostaną w tym roku wydatki Kwirynału, czyli rezydencji prezydenta Włoch.
Oszczędności zapoczątkowano dwa lata temu, kiedy okazało się, że utrzymanie pałacu szefa państwa kosztuje cztery razy więcej niż siedziby królowej brytyjskiej - Buckingham Palace.

Administrator Kwirynału przewiduje, że na utrzymanie go w tym roku wystarczy 231 milionów euro, czyli o sześć milionów sto tysięcy mniej niż planowano jeszcze przed rokiem. Jak wyjaśniono, więcej w tej chwili oszczędzić się nie da, ponieważ wzrosły wydatki na emerytury dawnych pracowników.

W ciągu ostatnich dwóch lat personel rezydencji prezydenta - w której do chwili zjednoczenia Włoch mieszkali papieże, a następnie królowie - zmniejszył się o 250 osób. Obecnie pracuje tam 911 osób, a służbę pełni 924 policjantów i kirasjerów.

Do niedawna wydatki Kwirynału objęte były tajemnicą państwową. Zmieniło się to w 2007 roku, gdy media ujawniły, że wynoszą one cztery razy więcej, niż utrzymanie londyńskiej rezydencji królowej brytyjskiej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się