Menu Region

Premier będzie musiał zapłacić 10 tys. złotych grzywny

Premier będzie musiał zapłacić 10 tys. złotych grzywny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Premier Donald Tusk będzie musiał zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny za niewykonanie wyroku sądu, nakazującego udostępnienie raportu Julii Pitery o działalności CBA. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Piotra Brzozowskiego, prawnika z Miłomłyna w Warmińsko-Mazurskim na bezczynność premiera.
Kancelaria premiera zapewnia, że dochowała maksymalnych starań, aby wniosek o udostępnienie raportu został wykonany. Według kancelarii, Piotr Brzozowski otrzymał odtajniony wyciąg z raportu zawierający wszystkie informacje, o które wnosił, z zachowaniem terminu przewidzianego w Kodeksie postępowania administracyjnego. Kancelaria podkreśla, że Brzozowski nie zakwestionował decyzji i nie wniósł o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski zapowiada, że po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, zostanie podjęta decyzja o ewentualnym odwołaniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Brzozowski od wielu miesięcy walczył o dostęp do raportu minister do spraw walki z korupcją, dotyczącego działalności CBA w czasach rządu PiS. Twierdził on, że raport jest informacją publiczną, więc powinien być udostępniony każdemu, kto się o to zwróci. Jednak Kancelaria Premiera odmówiła wglądu w dokument, argumentując, że jest on tajny. Dopiero w grudniu z dokumentu zdjęto klauzulę tajności.

Brzozowski poskarżył się więc do sądu administracyjnego, który orzekł w lipcu, że Kancelaria Premiera musi jeszcze raz zbadać sprawę i zdecydować o udostępnieniu mu raportu.

Premier nie wykonał wyroku i w przepisowym terminie nie wydał nowej decyzji. Dlatego za bezczynność ma zapłacić teraz 10 tysięcy grzywny.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się