Menu Region

Obywatelskie patrole wyjdą na ulice Włoch

Obywatelskie patrole wyjdą na ulice Włoch

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Na ulice włoskich miast wyjdą niebawem cywilne patrole, pilnujące porządku i czuwające nad bezpieczeństwem obywateli. Ich powstanie przewiduje specjalny dekret z mocą ustawy, przyjęty dziś przez rząd Silvio Berlusconiego po fali gwałtów w kilku miastach, między innymi w Rzymie.
Szczególne oburzenie opinii publicznej wywołał fakt, że większość odpowiedzialnych za gwałty oczekuje na sprawę w areszcie domowym. Dekret rządu nakazuje bezwzględne pozbawienie wolności każdego, kto dopuścił się seksualnej przemocy wobec kobiet. W tym samym rozporządzeniu rada ministrów zalegalizowała w pewnym sensie inicjatywy, jakie podejmowano samorzutnie w wielu miastach, szczególnie na północy, powołując obywatelskie patrole.

W kilku przypadkach dopuszczały się one samosądu na schwytanych gwałcicielach, głownie imigrantach z Rumunii. Aby to ukrócić, rząd postawił warunek, że w skład patroli muszą wchodzić emerytowani funkcjonariusze policji lub karabinierów. Nie ma też mowy o ich uzbrojeniu.

W lecie zeszłego roku do pomocy siłom porządkowym skierowano trzy tysiące żołnierzy. Premier Silvio Berlusconi był za dziesięciokrotnym zwiększeniem ich liczby. Pomysł premiera nie zyskał akceptacji, więc teraz przyszła kolej na "wolontariuszy bezpieczeństwa", jak nazwano obywatelskie patrole.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się