Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety ryzykują życie, ale na badania nie idą

Beata Kozian
Badania profilaktyczne mogą uratować życie.
Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Fot. Jacek Babicz
Lubelscy ginekolodzy podsumowali wczoraj program wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, który w ubiegłym roku prowadzono na terenie województwa. Dane są porażające.

Tylko jedna czwarta kobiet z naszego województwa korzysta z bezpłatnych badań cytologicznych umożliwiających wczesne wykrycie raka i jego wyleczenie. Pozostałe się nie zgłaszają i ryzykują życie.

- Podobna sytuacja jest w całej Polsce. Nasze województwo z 25 procentami przebadanej populacji kobiet plasuje się w środku. Nie zmienia to faktu, że aż 75 proc. kobiet woli zaryzykować życie, niż zrobić badanie cytologiczne - ubolewa dr n. med. Andrzej Nowakowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego program profilaktyczny na Lubelszczyźnie.

Badania, które mogą chronić panie przed rozwojem niedającego się wyleczyć raka szyjki macicy, najmniej popularne są wśród mieszkanek małych miejscowości. Na cytologię najrzadziej zgłaszają się mieszkanki powiatów: biłgorajskiego, łęczyńskiego, świdnickiego, tomaszowskiego czy hrubieszowskiego. - Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje. Możemy tylko przypuszczać - podkreśla dr Nowakowski.

Jego zdaniem, za niechęcią do profilaktyki kryją się słaba dostępność do tych badań w terenie, a konkretnie długi czas oczekiwania na wizytę, strach przed wykryciem choroby nowotworowej oraz brak świadomości, że trzeba je wykonać nawet wtedy, gdy jest się zdrowym. - Słyszymy od pacjentek, że nie mają potrzeby zrobienia cytologii, bo są zdrowe i nie widzą u siebie żadnych niepokojących objawów. Tymczasem chodzi o to, by wykryć ewentualną zmianę zanim ona da objawy - wyjaśnia lekarz. Wiele pań tłumaczy się zapracowaniem i brakiem czasu.

Efekty takiego podejścia są tragiczne dla samych kobiet. Każdego dnia na raka szyjki macicy umiera 5 Polek, a kolejnych 10 dowiaduje się, że są chore. Lekarze chcieliby zmiany w traktowaniu cytologii przez kobiety. - Rozdawaliśmy ulotki w gminach i zakładach pracy, były plakaty i reklamy na autobusach - wyliczają specjaliści z WOK. - Do popularnych seriali udało się wpleść tę tematykę, księża namawiają do profilaktyki. I nic. Nie wiemy, dlaczego kobiety nie chcą się badać.

Czas to zmienić. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy sondę, by poznać powody unikania badań. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski