Menu Region

Spekulanci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa

Spekulanci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka

1Komentarz Prześlij Drukuj
Wczoraj warszawska giełda zyskiwała z minuty na minutę. Wystarczyły deklaracje rządu, że negocjujemy szybkie wejście do przedsionka strefy euro, tzw. ERM2
Podczas płomiennego wystąpienia w Sejmie premier Donald Tusk przekonywał, że odsuwanie przyjęcia euro jest katastrofą. - Jeśli wypadniemy za burtę, może niektórzy będą mieli satysfakcję, że nadal mamy złotego, ale będziemy mieli też biedę - przekonywał Tusk.

Giełda zareagowała entuzjastycznie: indeks WIG20 zyskiwał nawet ponad 5 proc. Walory Pekao SA wzrosły prawie o 15 proc., BRE niemal o 12 proc., a PKO BP o ponad 9 proc. Dzięki temu nasza giełda była najlepszą w Europie.

Wzrost kursu złotego był jednak krótkotrwały. O ile po południu za euro płacono poniżej 4,7 zł, to już późnym wieczorem o godz. 22. złoty znowu się osłabił do poziomu 4,79 zł za euro.
Zdaniem Przemysława Kwietnia z X-Trade Brokers powodem mogło być otwarcie amerykańskiej giełdy na minusie. Ale to nie koniec złych informacji: Główny Urząd Statystyczny podał, że produkcja przemysłowa obniżyła się o 14,9 proc. rok do roku, podczas gdy analitycy oczekiwali 11,4 proc.

W opinii Michała Pola, analityka New World Alternative Investments, rynek walutowy jest mocno rozgrzany. Testowanie poziomu 5 zł względem euro nie zostało jeszcze wymazane z możliwych scenariuszy.

Wczoraj José Barroso, szef Komisji Europejskiej, przestrzegł przed upowszechnianiem czarnych scenariuszy o kryzysie w Europie Wschodniej. W podobnym tonie wypowiadała się kanclerz Angela Merkel, która twardo zaznaczyła, że nie ma potrzeby mówić o krachu w krajach, w których go nie ma.

Barroso przypomniał również o pieniądzach z funduszu ratunkowego UE na wsparcie państw Europy Środkowej. Do wydania jest 15 mld euro. Do tej pory o pomoc poprosiły Węgry i Łotwa. Także kanclerz Niemiec zapewnia, że nie odmówi pomocy krajom naszego regionu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

spekulanci.

+24 / -21

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny (gość)  •

Czy chodzi o te dwie postacie na zdjeciu.Z tytulu tak by wynikalo.

odpowiedzi (0)

skomentuj