Menu Region

PiS zrezygnowało z kandydatury Macierewicza w komisji...

PiS zrezygnowało z kandydatury Macierewicza w komisji śledczej ws. Olewnika

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prawo i Sprawiedliwość zrezygnowało z forsowania kandydatury Antoniego Macierewicza do komisji śledczej w sprawie Krzysztofa Olewnika. Nowym kandydatem jest poseł Andrzej Dera.
Kandydaturę Macierewicza oprotestowała Platforma Obywatelska, a prezydium Sejmu zgodziło się z wnioskiem o skreślenie go z listy kandydatów.

Według PO Antoni Macierewicz nie może być członkiem komisji śledczej, bo szef SKW cofnął mu certyfikat dostępu do informacji ściśle tajnych. PiS uważa, że Macierewicz ma wszelkie kompetencje do zasiadania w komisji, bo zna się na służbach specjalnych, a powody niechęci do niego są wyłącznie polityczne. Zdaniem Andrzeja Dery to "kara za rozwiązanie WSI".

Szef Klubu Parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski mówił dzisiaj, że nie można zgodzić się na to, by dobry poseł był karany wyłącznie za nazwisko.

Po wieczornej naradzie Klub PiS zmienił zdanie. Poseł Andrzej Dera wyjaśnił, że chodziło o uniknięcie sytuacji, w której PiS miałby w komisji tylko jednego reprezentanta.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski uważa, że kandydatura Andrzeja Dery nie wzbudzi zastrzeżeń i jutro Sejm powoła komisję śledczą. Wyjaśnił, że prawdopodobnie przed południem Sejm przegłosuje skład komisji, a potem będzie ona mogła odbyć pierwsze posiedzenie, na którym powinny ukonstytuować się władze komisji.

Marszałek Komorowski dodał, że dzięki zmianie swojego reprezentanta Klub PiS uniknął sytuacji, w której nie miałby żadnego przedstawiciela w komisji śledczej. Jego zdaniem rozwiązanie było proste, bowiem wystarczyła nowa uchwała, która zakładałaby pięcioosobowy skład komisji.

Decyzję PiS za racjonalną uważa wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, który powiedział, że nowy reprezentant PiS też nie budzi jego entuzjazmu, ale Platforma nie będzie blokować jego kandydatury.
W komisji śledczej PiS mają reprezentować Andrzej Dera i Zbigniew Wassermann, PO Marek Biernacki, Grzegorz Karpiński i Paweł Olszewski, Klub Lewicy - Leszek Aleksandrzak, a PSL Edward Wojtas.
Komisja, która ma zbadać działanie organów wymiaru sprawiedliwości w sprawie Krzysztofa Olewnika, będzie trzecią komisją śledczą powołaną przez Sejm obecnej kadencji.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się