Menu Region

Policyjny protest na ulicach

Policyjny protest na ulicach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Stańczyk

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Ponad 6,5 tys. policjantów, strażaków i pograniczników protestowało na ulicach Gdańska i Krakowa. Buntowali się przeciw cięciom w budżecie resortu spraw wewnętrznych i planowanym przez rząd reformom systemu emerytur mundurowych.
W Gdańsku protestowało ponad 3 tys. osób, głównie policjantów z Pomorza, Kujaw i Podlasia. Słychać było wystrzały petard i gwizdy. Mundurowi krzyczeli "złodzieje, złodzieje". - Rząd nie wywiązuje się ze swoich obowiązków wobec nas i do tego chce nam odebrać wcześniejsze emerytury - narzeka Józef Partyka, szef związku policjantów na Pomorzu. - Na dodatek chce nas skłócić ze społeczeństwem, przedstawiając nieprawdziwy wizerunek służb mundurowych. Ale jakoś nikt nie mówi o tym, jakie w naszej pracy podejmujemy ryzyko - żali się policjant.

Jeszcze ostrzejsze nastroje panowały w Krakowie, gdzie na ulice wyszło wczoraj ponad 3,5 tys. osób. "Grzegorz Schetyna to kawał sk...a" - skandowali mundurowi. Uzbrojeni w gwizdki, syreny i petardy ustawili przed wejściem do urzędu wojewódzkiego dwie trumny symbolizujące śmierć mundurówek. Trzymali transparenty z hasłami "Ręce precz od naszych emerytur".

To właśnie zapowiadana przez rząd reforma systemu emerytur mundurowych jest powodem protestu funkcjonariuszy. Według projektowanych przepisów, aby przejść na emeryturę, funkcjonariusz mundurówki musiałby przepracować nie 15, a 25 lat. Prawo do pełnych świadczeń miałby po skończeniu 55 lat.

- Ja już 12 lat pracuję w policji i teraz rząd serwuje mi taką niespodziankę, akurat na trzy lata przed przejściem na emeryturę - żali się Piotr Michalski, który aż z Lublina przyjechał do Krakowa na demonstrację.

Zbuntowani pracownicy mundurówki straszą, że jeśli wcześniejsze emerytury zostaną odebrane, wielu młodych funkcjonariuszy odejdzie ze służby. Nie dziwi to Zbigniewa Jagiełły z NSZZ Policjantów. - Policjanci, żeby mieć godną emeryturę, musieliby przepracować co najmniej 35 lat - mówi "Polsce" Jagiełło.

Związkowcy zgadzają się na nowe zasady przejścia na emeryturę, ale chcą, żeby dotyczyły tylko funkcjonariuszy rozpoczynających służbę. Z naszych informacji wynika, że resort spraw wewnętrznych skłonny jest do kompromisu.

- W przyszłym tygodniu przedstawimy nowe założenia reformy. Albo zrezygnujemy z zapisu, by policjanci pracowali do 55. roku życia, albo obniżymy granicę - ujawnia nam jeden z urzędników ministerstwa.

Zdaniem posła PiS Mariusza Błaszczaka z Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych forsowane przez rząd zmiany są niekonstytucyjne. - Nie można zmieniać warunków zatrudnienia w czasie jego trwania. Tak naprawdę nic nie wiemy o pomysłach rządu, na razie to tylko propagandowa zagrywka - uważa poseł Błaszczak.

Funkcjonariusze nie zgadzają się też na rządowe cięcia w budżecie resortu. MSWiA znalazł w tegorocznym budżecie w sumie ponad 1,2 mld oszczędności. Najwięcej - ponad 802 mln zł - musi zaoszczędzić policja. Dlatego policjanci zapowiadają kolejne protesty.

Współpraca T. Kubik, K. Sakowski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Grzegorz Schetyna to kawał s....

+4 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

geddeon (gość)  •

Przez cały czas pikiety nie usłyszałem takiego skandowania.... Owszem było: "Złodzieje, złodzieje !!!!...." ale chyba autor chciał dodać tragizmu do całej pikiety.... Tylko po co ?
Po cholerę takie przekłamania ?? Już wystarczająco media nastawiają społeczeństwo przeciwko mundurowym pisząc że mamy emeryturę po 15 latach .... Nie pisząc nic o tym że to zaledwie 40% uposażenia... Niestety w obowiązkach mamy pracę z narażeniem własnego życia lub zdrowia. I to 15 lat to nasz wentyl bezpieczeństwa w chwili gdy ktoś to zdrowie utraci. Przeważnie pracujemy 27-30 lat. bo wcześniejsza emerytura jest po prostu nie opłacalna....
Wszyscy piszą że podatnik musi pracować na nas....
My tez płacimy podatki. Dlaczego żaden żurnalista nie zapyta samych zainteresowanych co o tym myślą lecz szybko przyklaskuje ministrowi, żeby wydłużyć im czas odejścia na emeryturę... ?? Bo inni tak nie mają ?? Owszem. Ale jeśli bezpieczeństwo w Polsce ma zależeć od 55 latków ganiającymi za bandziorami lub wynoszących z pożarów poszkodowane osoby ?
A ci co tak mocno krzyczą że to z ich podatków jakoś nie protestują gdy na koszt podatnika strażacy ściągają kota z drzewa lub dachu albo przeganiają łabędzie bo jakaś pani stwierdza że przymarzły do rzeki.... a one po prostu sobie siedzą na lodzie? Czy wiecie ile kosztuje taki wyjazd ??
Wszyscy chcą sprawnej Policji, Straży, ale chyba nie 55 letnich schorowanych ratowników....
Dlaczego schorowanych ?
Czy ktoś musiał kiedyś wynosić spalone zwłoki dziecka z pożaru, wycinać poszkodowanego z samochodu z wnętrznościami na wierzchu ?? czy ktoś robił oględziny zwłok, użerał się z bandziorami którzy mogą Cię zabić a Ty ich nie możesz ruszyć bo matka pobitego chuligana wytoczy Ci proces i zwolnią Cię ze służby i będziesz na bruku ?? Czy ktoś się użerał z pijaczkami i agresywnymi naćpanymi żulami ??
Czy po minimum 15 latach takiej pracy wytrzymała by Wam psychika ??
Czy bylibyście w stanie tak pracować za 1500 zł ?? (np.tyle dostają nowo przyjęci strażacy)
Czasem warto spojrzeć na to z drugiej strony zamiast przyklaskiwać ministrowi .... który w dobie kryzysu chce na wszystkim oszczędzać a sam weźmie 400 zł podwyżki (jak kazdy poseł) ??odpowiedzi (0)

skomentuj

do Marius:

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

Chciałbym Ci zwrócić uwagę, że słowo Arabowie piszemy dużą literą - popraw się. Nie powiedziałem, że w Afganistanie mieszkają tylko Arabowie (owszem, też tacy tam są) a jedynie "Arabowie nie potrzebują naszej okupacji i nawracania ich na naszą kulturę". Dotyczy to każdego terytorium zamieszkanego przez Arabów ale także przez inne narodowości i kultury. Związek Radziecki też nie okupował Polski tylko "chronił ludność cywilną przed kapitalistami". Tak można wszystko wytłumaczyć. Ciągle w Afganistanie od 100 lat ktoś kogoś przed kimś innym chroni i ciągle trwa wojna.

Po co im nasza demokracja? Ciągle gdzieś mamy protestować, wojska wysyłać, bo ludzie sami ze sobą się tam dogadać nie potrafią? A kto jest największym problemem dla Palestyńczyków? Sami Palestyńczycy, bo ci z Hamasu strzelają do tych z Fatahu i odwrotnie. Kto zabija Irakijczyków w Iraku? Sami Irakijczycy rzucają bomby na siebie. Bo szyici rzucają na sunnitów a sunnici na Kurdów i tak w kółko. A w Afganistanie Afgańczycy mordują Afgańczyków. Kto by tam rozróżnił - Taliban czy nie Taliban - kogo nie zabijesz to się podnosi krzyk, że "cywil". Nie inaczej w Afryce. Jak nie Kenia to Nigeria a tu znowu Czad albo Etiopia, to jak tym ludziom pomóc, skoro oni sami sobie pomóc nie chcą i nie pozwalają. Albo tacy Jugosławianie. Cofnęli się w rozwoju o 10-20 lat przez swoje głupie wojenki ale teraz mądrzeją. Słowenia w Unii i nawet już ma euro, W Chorwacji spokój, Kosowo niepodległe a i Serbia powiedziała w głosowaniu „też chcemy do klubu spokojnych i bogatych państw”. Czyli można nabrać rozumu ale na to potrzeba czasu.

Wycofać naszych żołnierzy stamtąd! Tamtejsi ludzie nie pragną naszej europejskiej demokracji i mają swoje wartości a kiedy my tam wkraczamy z wojskiem to reagują agresywnie i trudno się im dziwić. A jakby tak do Polski jakieś obce wojska wkroczyły i chciały nas „nawracać” to co byśmy powiedzieli?

odpowiedzi (0)

skomentuj

grzegorz

+4 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

giees (gość)  •

Post powtórzony.

odpowiedzi (0)

skomentuj

grzegorz

+5 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

giees (gość)  •

to TEN grzegorz z Chetyna ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

do spokojnego

+3 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marius (gość)  •

Chciałbym Ci zwrócić uwagę, że w Afganistanie nie mieszkają arabowie. Nasze wojska nie okupują tego kraju, tylko pomoagają zaprowadzić porządek - chronią ludność cywilną przed talibami.
Zatem poczytaj najpierw trochę o tym co się dzieje na świecie, a potem wpisuj komentarze.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Proponuję:

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

spokojny  •

wycofać wojska z Afganistanu i wzmocnić za te pieniądze nasze własne bezpieczeństwo, tu nad Wisłą, we własnym kraju. Arabowie nie potrzebują naszej okupacji i nawracania ich na naszą kulturę.

odpowiedzi (0)

skomentuj