Menu Region

Zdjęcia ujawniają tajną bazę CIA w Pakistanie

Zdjęcia ujawniają tajną bazę CIA w Pakistanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki, Jeremy Page "The Times"

2Komentarze Prześlij Drukuj
Potwierdziły się wyniki dziennikarskiego śledztwa "The Times", który napisał wczoraj, że w pakistańskim mieście Shamsi jest tajna baza CIA. To stamtąd bezzałogowe samoloty dokonują nalotów na pozycje Al-Kaidy i talibów na pograniczu pakistańsko-afgańskim.
Koronnym dowodem na istnienie takiej bazy są zdjęcia zamieszczone we wczorajszym wydaniu pakistańskiej gazety "The News". Dziennikarze zdobyli je dzięki programowi "Google Earth". Pochodzą one z 2006 roku; na pasie lotniska Shamsi widać trzy maszyny do złudzenia przypominające amerykańskie Predatory, o których szeroko napisaliśmy wczoraj.

Brytyjscy dziennikarze wytropili supertajną bazę CIA w Pakistanie, natrafiając na dokumenty, z których wynikało, że do lotniska w Shamsi trafiały ogromne ilości paliwa lotniczego.
Lokalizacja bazy - zdaniem "The Times" - jest idealna, bo od granic z Afganistanem i Iranem dzieli ją zaledwie 160 kilometrów. W ciągu kilku minut bezzałogowe maszyny mogą więc osiągnąć miasto Kweta, w okolicach którego dochodziło do ataków talibów.

- Rozpiętość skrzydeł się zgadza, mogą to być Predatory MQ1 model A - mówił o zdjęciach zamieszczonych w "The News" Damian Kemp, ekspert ds. lotnictwa specjalistycznego tygodnika "Jane's Defence". Równocześnie wykluczył on, by mogły to być włoskie samoloty zwiadowcze typu Galileo Falcon, wykorzystywane przez Pakistan. Zostały one bowiem zakupione dopiero rok po wykonaniu zdjęć bazy w Shamsi.

Na obrazach lotniska z 2008 roku już nie widać Predatorów. Ale są ślady, że jest ono wciąż używane. Wzniesiono nowe budynki, w tym umocniony hangar mogący zmieścić kilka Predatorów. Dobudowano też dodatkowe kwatery dla obsługi oraz ufortyfikowano teren wokół bazy.

Shamsi było wykorzystywane przez Amerykanów w inwazji na Afganistan w 2001 roku. Jednak w 2006 roku Islamabad ogłosił, że Amerykanie opuścili już bazę. Obie strony wielokrotnie zaprzeczały, jakoby lotnisko było używane w celach wojskowych. Mowa była tylko o logistycznym zapleczu dla wojsk USA.

Pakistan zresztą wielokrotnie domagał się od Waszyngtonu zaprzestania bombardowań bezzałogowymi samolotami na swoim terytorium. W ubiegłym roku doszło do ok. 30 tego typu ataków, w których miało zginąć 11 wysokich rangą przedstawicieli Al-Kaidy. Według Islamabadu większość ofiar stanowili cywile. Po publikacji "The Times" Waszyngton i Islamabad nabrały wody w usta. Ambasador USA w Pakistanie odmówił skomentowania doniesień o bazie CIA, jak i ujawnionych wczoraj zdjęć.

"Google Earth" nie po raz pierwszy zalazł za skórę politykom. Ta oparta na zdjęciach satelitarnych mapa świata zawiera też trójwymiarowe obrazy budynków. Według indyjskiej policji ubiegłoroczne zamachy w Bombaju zaplanowano właśnie przy użyciu "Google Earth". Z kolei w 2007 roku w kryjówce irackich bojowników znaleziono wydruki z "Google Earth" przedstawiające brytyjskie bazy.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Moja deportacja z USA w czerwcu 2007

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Matt Kalinsk (gość)  •

Moja deportacja z USA w czerwcu 2007:

http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl
http://mkk.blox.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziennikarze dla al-kaidy?

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marius (gość)  •

Ja bym się wstydził, a Wy się chwalicie. Dla kogo pracują dziennikarze? Dla terrorystów? Chwalicie się tym, że wytropiliście tajną bazę CIA. Może tak wytropilibyście obozy terrorystów i podali do opini publicznej ich lokalizację?

odpowiedzi (0)

skomentuj