Menu Region

Litewski Trybunał Konstytucyjny sprawdzi Kartę Polaka?

Litewski Trybunał Konstytucyjny sprawdzi Kartę Polaka?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Niewykluczone, że zapisy Karty Polaka rozważy Litewski Trybunał Konstytucyjny. Tamtejszy Sejm w pierwszym czytaniu poparł wniosek w tej sprawie. Za głosowało 36 posłów, 3 było przeciw, 25 wstrzymało się od głosu.
Jeżeli Sejm ostatecznie postanowi zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego, wówczas Sąd będzie musiał wyjaśnić,czy posiadanie Karty Polaka nie jest równoznaczne ze złożeniem deklaracji wierności wobec Polski. Będzie to miało znaczenie dla dwóch parlamentarzystów: Waldemara Tomaszewskiego i Michała Mackiewicza. Zgodnie z litewską konstytucją, posłem na Sejm nie może być osoba związana przysięgą z obcym państwem.

Zdaniem marszałka Sejmu Arunasa Valinskasa, należy rozważyć problem zarówno w kontekście prawnym, jak i polityki zagranicznej. Polityk podkreślił, iż Polska jest strategicznym partnerem Litwy. Z kolei premier Andrius Kubilius wcześniej wyraził opinię, że problem z Kartą Polaka powinien być rozstrzygany nie na Litwie, lecz w Polsce.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się