Lech Poznań do końca walczył z Udinese

Piotr Walaszczak

Piłkarze Lecha Poznań po wyrównanej walce zremisowali 2:2 z Udinese Calcio w meczu 1/16 finału Pucharu UEFA i wciąż mają szansę, by po raz pierwszy awansować do 1/8 finału europejskich rozgrywek.
Pierwsza połowa była dosyć wyrównana z lekką przewagą Lecha. Walka trwała głównie na środku pola, jednak kilka podbramkowych akcji Lecha dawało nadzieję, że w drugiej części meczu zobaczymy zdobyte bramki.

Niestety druga połowa zaczęła się fatalnie. Pięć minut po wznowieniu gry podczas niegroźnej akcji odgwizdany został faul Lewandowskiego. Z wolnego dośrodkował d'Agostino, a Quagliarella głową wpakował piłkę do siatki. W 55 minucie Lech stracił kolejną bramkę. Turina sparował strzał zawodnika Udinese wprost w Manuela Arboledę i piłka odbiwszy się od Kolumbijczyka wtoczyła się do siatki.

W tej dramatycznej sytuacji Lech Poznań ruszył ostro do walki, jednak po dobrych akcjach Stilić trafił w słupek, a Murawski w poprzeczkę.

Dopiero w 81 minucie po ładnej akcji rozpoczętej przez Stilića, Hernan Rengifo po podaniu od Lewandowskiego strzelił pierwszego dla Lecha gola. Trzy minuty później padła wyrównująca bramka. Wrzutkę Murawskiego z rzutu rożnego wykorzystał Manuel Arboleda i głową pokonał bramkarza Udinese.

Lech walczył do końca, jednak by zwyciężyć zabrakło szczęścia. Stracone bramki oddaliły, ale nie przekreśliły, szansy na awans do 1/8 finału. Wszystko rozstrzygnie się w meczu rewanżowym. Gdyby się to udało, Lech zagrałby ze zwycięzcą spotkania Zenit St. Petersburg - VfB Stuttgart.

Udinese rozgrywki rozpoczęło od 1. rundy, gdzie wyeliminowało po rzutach karnych Borussię Dortmund, a w fazie grupowej zanotowało zwycięstwa z Tottenhamem Hotspur, Spartakiem Moskwa i Dinamem Bukareszt; oraz porażkę z NEC Nijmegen.

Lech Poznań musiał rozpoczynać udział w Pucharze UEFA od kwalifikacji - najpierw wyeliminował Chazar Lenkoran z Azerbejdżanu, a później Grasshoppers Zurych. W 1. rundzie po dogrywce pokonał Austrię Wiedeń, a w fazie grupowej wygrał z Feyenoordem Rotterdam, zremisował z Nancy i Deportivo La Coruna oraz przegrał z CSKA Moskwa.