Menu Region

Gruszka z lodami w Wieliczce

Gruszka z lodami w Wieliczce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marian Satała

Prześlij Drukuj
Już od kilku dni Kraków żyje przygotowaniami do nieformalnego spotkania ministrów obrony krajów NATO.
Każdy płatek śniegu zmiatany jest z Rynku Głównego i z ulic wokół hoteli, w których będą mieszkać i obradować uczestnicy szczytu. Władze miejskie zadbały o najmniejszy szczegół, odmalowały nawet uliczne kosze na śmieci.

Kucharze w najlepszych krakowskich restauracjach nie schodzą z posterunków. Gotowi do akcji są też anarchiści, feministki, policjanci, strażacy i... obrońcy praw lokatorów, którzy wybrali pierwszy dzień szczytu na protesty w środku miasta.


Centrum Krakowa przypomina oblężoną twierdzę. Porządku pilnuje blisko 5 tys. żandarmów, policjantów i strażników miejskich. To pięciokrotnie więcej, niż na co dzień. Pod szczególnym nadzorem jest hotel Sheraton nad Wisłą, miejsce głównych obrad. Otoczony jest żelaznymi płotkami i posterunkami żandarmów uzbrojonych w karabiny i krótkofalówki, z których płyną dyspozycje. Wjazd za żelazne bariery mają tylko limuzyny uczestników.

Szczyt to nie tylko obrady, ale też imprezy im towarzyszące i rozrywki. Dziś, gdy politycy będą zajęci debatą, ich żony i mężowie (np. ministrem obrony Hiszpanii jest kobieta) zjedzą lunch w słynnej restauracji Wierzynek. Zwiedzą też Rynek Główny i wybiorą się po pamiątki do Sukiennic. Wieczorem premier Donald Tusk w Muzeum Narodowym wyda dla nich bankiet.

Przyjęcie dla 550 osób ma kosztować 158 tys. zł. M.in. przeciw temu wydatkowi z budżetu państwa będą protestować anarchiści, którzy w trakcie przyjęcia urządzają antybal przed muzeum.

W piątek osoby towarzyszące zwiedzą kopalnię soli w Wieliczce. Tam zostanie dla nich wydany kolejny uroczysty obiad. Będzie kosztował 278 tys. zł i ma być naprawdę wystawny. Kopalnia zaproponowała osiem zestawów, m.in. cielęcinę marynowaną w owocu jałowca z duszonymi borowikami, pierś kaczki z sosie porzeczkowym czy sandacza zapiekanego w grzybach leśnych. Na przystawki oferuje pasztet z dzika, a na deser szarlotkę w cieście francuskim z bitą śmietaną bądź gruszkę w winie z lodami.

A gdyby któryś z ministrów za bardzo się objadł, obsłuży go 5. Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie. Zabezpieczenie medyczne szczytu będzie kosztować 145 tys. zł.


Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się