Menu Region

Przybywa wątpliwości, jak traktować religię i etykę

Przybywa wątpliwości, jak traktować religię i etykę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Kula

Prześlij Drukuj
Ministerstwo Edukacji zdecydowało, że od września uczniowie, którzy nie chodzą na religię, muszą uczyć się etyki. W ten sposób oba przedmioty zmieniają status z dobrowolnych na obowiązkowe.
Wczoraj po pytaniach "Polski" resort sprecyzował: ocena z religii bądź etyki będzie wliczana do średniej ocen na półrocze i koniec roku. Ale z jedynką z religii bądź etyki uczeń i tak zda do następnej klasy.

Takie decyzje otwierają worek administracyjnych i prawnych wątpliwości. Zajął się już nimi nawet rzecznik praw obywatelskich.

Janusz Kochanowski wystosował na początku tygodniu list do minister edukacji Katarzyny Hall, w którym zastanawia się, czy ocena z przedmiotu obowiązkowego może nie mieć wpływu na promocję do następnej klasy. Rzecznik dopytuje też w liście: skoro w przedszkolach naucza się religii, to i tam pojawi się alternatywna etyka?

Kochanowski dopomina się wreszcie o prawa uczniów, którzy wybierając religię, zostaną pozbawieni możliwości chodzenia na lekcje etyki. "Stawianie prawnych barier chęci poszerzania wiedzy nie znajduje uzasadnienia" - krytykuje. I dalej pisze: "(...) stworzenie ambitnej młodzieży możliwości jednoczesnego udziału w zajęciach z etyki i religii leży w zakresie możliwości polskiej edukacji".

Wątpliwości rzecznika podzielają i dyrektorzy szkół. Marek Pleśniar, szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (zrzesza blisko trzy tysiące dyrektorów i wicedyrektorów szkół), utyskuje: - Zostało tylko pół roku na zorganizowanie lekcji etyki, a wciąż nie znamy odpowiedzi na fundamentalne pytanie. Jak wliczać do średniej ocen na równych prawach oceny z przedmiotów, których nijak porównać się nie da? Lekcje religii dotyczą duchowości i wiary, etyka obejmuje konkretną wiedzę - mówi. Nad programem religii czuwa strona kościelna, nad programem etyki ministerstwo.

Co gorsza, dyrektorom szkół nadal nie udało się znaleźć potrzebnych 30 tysięcy nauczycieli etyki. - Jakoś nie widzimy tej armii etyków chętnych do pracy w szkole, o której mówi MEN - dodaje Pleśniar.

Prof. Magdalena Środa, filozof i etyk, obawia się, że etyki w szkołach będą uczyć katecheci. - A to byłoby naruszeniem praw niewierzących uczniów - uważa. Prof. Środa postuluje, by resort z wprowadzeniem etyki poczekał dwa, trzy lata. - Musimy najpierw zadbać o przygotowaną do pracy z młodzieżą kadrę. Do tego czasu religia powinna pozostać przedmiotem nieobowiązkowym, z oceną bez wpływu na średnią - uważa.

O kłopotach z nauczycielami mówi też etyk, ksiądz prof. Andrzej Szostek. - Mamy dramatycznie mało podręczników do etyki, a wykwalifikowanej kadry jeszcze mniej. Skoro etyka ma być alternatywą dla religii, jej program musi być realizowany od pierwszej klasy do matury. Trzeba go uzupełnić o elementy filozofii, przygotowanie do życia społecznego - tłumaczy.
Minister edukacji dziś ma odnieść się do wątpliwości rzecznika praw obywatelskich.

***
ks. prof. Andrzej Szostek, etyk:

Nieszczęśliwe jest stawianie religii i etyki w opozycji, to sugeruje uczniom, że lekcje należy traktować jako wykluczające się. Tak nie jest.
W trakcie edukacji konieczny jest element refleksji etycznej, rozumiem powody wprowadzenia lekcji etyki. Uważam, że pod względem kadry i programów przedmiot nie został dopracowany.

***
Mirosław Handke, b. minister edukacji:

Przymus chodzenia na etykę lub religię moim zdaniem jest bezsensem. Minister Hall, czyniąc te przedmioty alternatywnymi i obowiązkowymi, uległa poprawności politycznej.To mnoży problemy prawne, współczuję dyrektorom szkół. Religia powinna być dobrowolna, a ocena wliczana do średniej na życzenie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się