Menu Region

"The Times" wykrył tajną bazę CIA w Pakistanie

"The Times" wykrył tajną bazę CIA w Pakistanie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

J. Page, T. Coghlan "The Times"

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza w tajemnicy używa bazy lotniczej położonej na południu Pakistanu.
Tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez "The Times". Startujące stąd małe bezzałogowe samoloty zwiadowcze Predator śledzą i atakują Al-Kaidę i talibów działających po pakistańskiej stronie granicy z Afganistanem.

Startujące stąd małe bezzałogowe samoloty zwiadowcze Predator śledzą i atakują Al-Kaidę i talibów działających po pakistańskiej stronie granicy z Afganistanem.

Rząd Pakistanu i administracja amerykańska wielokrotnie zaprzeczały, by Waszyngton prowadził jakiekolwiek operacje wojskowe na terenie tego państwa. W kraju, gdzie muzułmanie stanowią zdecydowaną większość, działania takie stanowią sprawę bardzo delikatną.

Pakistański gabinet wiele razy zwracał się do Amerykanów z żądaniem wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na położone na północy kraju tereny plemienne. Islamabad obawia się ofiar wśród ludności cywilnej i wzniecenia antyamerykańskich nastrojów.

"The Times" dowiedział się jednak, że CIA co najmniej od roku wykorzystuje lotnisko Shamsi. Zbudowane za pieniądze szejków arabskich miało służyć jako baza dla myśliwych polujących z sokołami w południowo-zachodniej prowincji Beludżystan. Pasy startowe leżą 50 km od granicy z Afganistanem. Dzięki tak korzystnemu położeniu amerykańskie samoloty bezzałogowe mogą startować już kilka minut po otrzymaniu informacji wywiadowczych i atakować cele znajdujące się nawet w dalszej odległości od Shamsi.

Siły specjalne USA wykorzystywały to lotnisko w czasie inwazji na Afganistan w 2001 r. Jednakże w roku 2006 rząd Pakistanu ogłosił, że Amerykanie przestali używać zarówno Shamsi, jak i dwu innych małych lotnisk.

Kluczem do śledztwa "The Times" okazuje się niewyjaśniona sprawa dostarczenia do Shamsi 3,3 mln litrów paliwa lotniczego F34. Szczegóły tej operacji odnaleziono na stronie internetowej Defence Energy Support Center. DESC to działająca przy Pentagonie agencja zajmująca się dostarczaniem paliwa dla wojska.

Na jej stronie znajduje się informacja, iż mająca siedzibę w Danii spółka Nordic Camp Supply (NCS) otrzymała kontrakt na transport z pakistańskich rafinerii paliwa wartego 3,2 mln dol. Dostarczono je w ubiegłym roku - w czasie, gdy USA zwiększały liczbę lotów samolotów bezzałogowych nad tereny plemienne w Pakistanie.

Źródło w NSC potwierdza, iż firma otrzymała kontrakt i dostarczyła paliwo do Shamsi. Odmawia jednak ujawnienia dalszych szczegółów.
1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zmieńcie tytuł gazety

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OmarSantana (gość)  •

TheTimes/ PolskaTheTimes powinniście zmienić nazwę na :" THE TIMES-DZIENNIK DLA NIEWIERNYCH-Allah Akbar !"

odpowiedzi (0)

skomentuj

dziennikarze dla al-kaidy?

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marius (gość)  •

Ciekawe ile "naszych chłopców" zginie dzięki pracy dziennikarzy. Dla kogo oni pracują? Ujawniliście tajną bazę CIA. Al-kaida aż przyklasnęła z radości.

odpowiedzi (0)

skomentuj

opcja: poddać się Talibom?

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozsądny (gość)  •

- i dać się wymordować?

odpowiedzi (0)

skomentuj