Menu Region

Monika Libicka: Ankieta z dozą trucizny

Monika Libicka: Ankieta z dozą trucizny

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

dziennikarka działu opinie

2Komentarze Prześlij Drukuj
"Każda odpowiedź w tym kwestionariuszu jest dobra, o ile jest szczera" - piszą w instrukcji autorzy ankiety pt. "Badania antysemityzmu i postaw wobec Holokaustu wśród młodzieży polskiej". Potem padają pytania, po których włos się jeży na głowie.
Na przykład uczniowie mogą dobrze, czyli szczerze, odpowiedzieć na pytanie "Czy osobiście raczej lubisz, czy nie lubisz Żydów?". Pierwsza - szczera - odpowiedź na liście do wyboru to "zdecydowanie nie lubię". Albo mogą odnieść się do zdania: " Żydzi ze względu na swoje pochodzenie nigdy nie byli i nie będą dobrymi obywatelami Polski". I tu pierwszy z brzegu strzał: "Zdecydowanie zgadzam się".

Najlepszy jest jednak punkt numer 15. "Nie miałbym nic przeciw temu, aby siedział ze mną w ławce szkolnej..." i tu do wyboru można wykluczyć Żyda, Murzyna, Cygana, Rosjanina, Niemca albo wszystkich na raz.
Na "ławce" jednak ciekawość egzaminatorów się nie kończy; sprawdzeniu podlegają również chęci spędzenia z obcym wspólnego wieczoru, wakacji, randki lub życia. Aby wyjść na człowieka, uczeń musi postawić w tym jednym pytaniu aż 54 krzyżyki. Coś mi się zdaje, że twórca tej skomplikowanej konstrukcji miał mało wiary w odruchy normalności u polskiej młodzieży.

Nie ma wątpliwości, że z antysemityzmem trzeba walczyć, a takie instytucje jak Centrum Badań nad Holokaustem są potrzebne po to, by demony z przeszłości już nigdy nie wychyliły z piekieł swych łbów. Jedyne, czego można się domagać, to mądrości i wrażliwości niezbędnej w tej walce.

Jeśli chcemy wychowywać nasze dzieci w duchu poszanowania i tolerancji dla innych, nie możemy robić na nich podejrzanych socjologicznych eksperymentów. Zamiast marnować energię na stawianie bulwersujących pytań, lepiej wykorzystać ją na konkretne, sprawdzone programy integracyjne, których przecież nie brak.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

"podejrzane eksperymenty"

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kptNemo (gość)  •

Pani Moniko, po przeczytaniu artykułu przypomniało mi się takie powiedzonko; "Eunuch i krytyk z jednej są parafii, każdy wie jak, lecz żaden nie potrafi...". Ponadto, zwykle jest tak, że jeśli metoda badawcza nie jest chociaż trochę kontrowersyjna, tylko uładzona, to wyniki takiego badania niczego nie wnoszą...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ankieta

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

SKIN (gość)  •

czego się durna babo czepiasz? nie ma głyupich pytań mogą byc tylko głupie odpowiedzi. Że pytania są stereotypowe? Stereotyp moze byc fałszywy ale też i prawdziwy. To znakomita ankieta, ale pewnie się boisz że wyniki będą inne niż by sobie pani życczyła prawda? Macie okazje sprawdzić na ile skuteczna była dotychczasowa akcja indokrtynacyjna polskiej młodizeży na ile udało wam się zjudaizować myślenie poslkiej młodziezy...

odpowiedzi (0)

skomentuj