Menu Region

Czar wielkiej płyty okiem Joanny Bator

Czar wielkiej płyty okiem Joanny Bator

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Marek Świrkowicz

1Komentarz Prześlij Drukuj
Joanna Bator, kojarzona przez większość polskich czytelników z książką "Japoński wachlarz", wraca z nową powieścią.
Dawno, dawno temu w pewnym kraju nad Wisłą szczytem marzeń przeciętnego obywatela było M-3 z centralnym ogrzewaniem w nowiutkim bloku z wielkiej płyty, a górnicy, inteligenci i drobni cinkciarze zgodnie pomieszkiwali obok siebie na rosnących jak pieczarki po deszczu betonowych osiedlach. Dokładnie takich, jak tytułowa Piaskowa Góra z najnowszej, szturmującej właśnie księgarskie półki powieści Joanny Bator.

Autorka znakomitego "Japońskiego wachlarza" sprzed pięciu lat tym razem postanowiła powrócić na stare śmieci i zaserwować nam imponującą PRL-owską epopeję rodzinną, rozgrywającą się na przestrzeni kilkudziesięciu lat w przykurzonych węglowym pyłem dekoracjach jej rodzinnego Wałbrzycha.


Po świecie "Piaskowej Góry" oprowadzają nas cztery kobiety: przybyła z mazowieckiej wsi i śniąca o "mężu z enerefu" Jadzia Maślak, jej krnąbrna córka Dominika oraz dwie babcie tej ostatniej - Zofia i Halina. Każda po swojemu zmaga się z magmą codzienności, a my nieustannie przeskakujemy od śmiechu do łez i z powrotem.


***
Joanna Bator, "Piaskowa Góra", wyd. W.A.B., Warszawa 2009, cena 42 zł

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

NUDZIARSTWO

+14 / -15

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

WWW (gość)  •

http://wwwiercioch.blog.onet.pl/

odpowiedzi (0)

skomentuj