Menu Region

USA zachęcają Izrael do stworzenia rządu jedności narodowej

USA zachęcają Izrael do stworzenia rządu jedności narodowej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Stany Zjednoczone nieoficjalnie zachęcają Izraelczyków do utworzenia rządu jedności narodowej. W jego skład weszłyby głównie prawicowy Likud, centrowa Kadima i lewicowa Partia Pracy. Informację tę przekazał izraelski portal Debka, mający dostęp do źródeł dyplomatycznych i wojskowych.
Jak czytamy na portalu, Biały Dom kontaktował się ostatnio z liderem Likudu Benjaminem Netanjahu, nie tylko w sprawach koalicji izraelskiej, lecz także dalszego procesu pokojowego. Zdaniem Debki Waszyngton zgadza się z Netanjahu, iż najpilniejszą kwestią nie jest utworzenie państwa palestyńskiego, lecz budowa infrastruktury ekonomicznej na Zachodnim Brzegu.

Według tych ocen proklamowanie niepodległej Palestyny byłoby obecnie mało realne, gdyż w Strefie Gazy rządzi islamski Hamas, a na Zachodnim Brzegu świecki Fatah, którego pozycja jest mocno zachwiana. W warunkach ekonomicznej koniunktury pojawiłaby się jednak na Zachodnim Brzegu nowa prozachodnia czołówka polityczna, z którą można by w przyszłości się porozumieć. Debka podkreśla, że takie właśnie zalecenia przedstawił generał James Jones, doradca Białego Domu do spraw bezpieczeństwa.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się