Menu Region

60-latka może wystąpić z OFE

60-latka może wystąpić z OFE

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Patora

Prześlij Drukuj
Kobiety, które do końca 2013 r. skończą 60 lat, mogą, na swój wniosek, występować z OFE. W takim przypadku ich pieniądze zgromadzone w funduszu trafią do ZUS.
Zakład potraktuje kobiety tak, jakby nigdy nie były w drugim filarze. Dzięki temu ich emerytury mogą być wyższe.

To udogodnienie obowiązuje od 5 lutego. Tego dnia weszła w życie ustawa zmieniająca ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych i ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 8, poz. 38). Zmieniła ona m.in. art. 183 regulujący sposób wypłaty tzw. emerytury mieszanej.

Reforma zakładała, że kobiety osiągające wiek emerytalny po 2008 roku będą otrzymywały tzw. emerytury mieszane. W tym roku 80 proc. ich świadczenia miało być obliczane według starych zasad, a 20 proc. według nowych, z uwzględnieniem kapitału z OFE. Zmiana w ustawie wprowadza wyłom w reformie. Przedstawiciele rządu tłumaczą, że w ten sposób kobiety będą miały zrekompensowane skutki bessy panującej od ponad roku na giełdzie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się