Menu Region

Złoto to lekarstwo na niepewność

Złoto to lekarstwo na niepewność

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

William Rees-Mogg

Prześlij Drukuj
Papierowa waluta, nieumocowana w rezerwach złota, nie sprawdza się w czasach głębokiego światowego kryzysu - pisze William Rees-Mogg z "The Times".
Od wielu lat przekonuję, że inwestowanie w złoto jest niezbędnym zabezpieczeniem przed szokami finansowymi. Ostatni tydzień to klasyczny tego przykład. Odkąd Gordon Brown zaczął sprzedawać rezerwy złota Banku Anglii, kursy akcji największych banków brytyjskich spadły nawet o 90 proc., podczas gdy cena złota wzrosła o ponad 200 proc.

Śledzę ceny złota już od 1974 r., kiedy opublikowałem krótką książkę o inflacji pt.
"The Reigning Error". Nie zawsze rekomenduję zakup złota - podobnie jak wszystkie inne aktywa złoto może być znacznie przecenione, tak jak chociażby w roku 1980. Stwierdziłem jednak, że ruchy cen złota należą do najlepszych wskaźników stanu światowej gospodarki.

Ludzie kupują złoto, kiedy stan gospodarki sprawia, że budzi w nich nerwowość - i mają rację, ponieważ złoto jest towarem wyjątkowym. Łączy w sobie dwie cechy, które rzadko można spotkać razem: płynność - zawsze można je kupić, sprzedać albo wymienić na coś innego - i realność.

Istnieją również inne płynne aktywa, z amerykańskim dolarem na czele, brakuje im jednak realnej wartości złota.

Dolar jest kawałkiem papieru, nie ma realnej wartości w odróżnieniu na przykład od nieruchomości. Złoto tradycyjnie znacznie lepiej się sprawdzało jako narzędzie tezauryzacji.

Ale wciąż są ludzie, którzy uważają, że można zlikwidować biedę, emitując zadrukowane kawałki papieru. Dzisiaj tacy ludzie z reguły nazywają siebie samych keynesistami, chociaż ich doktryny próżno szukać w pismach Maynarda Keynesa, ekonomisty znacznie subtelniejszego od wielu jego współczesnych wyznawców.

Tak zwani neokeynesiści są przeciwnikami złota zazwyczaj z dwóch powodów. Po pierwsze, widzą w złocie wroga papierowych pieniędzy, w których pokładają zaufanie, po drugie, nie podoba im się to, że systemy oparte na złocie nie pozwalają bez ograniczeń drukować pieniędzy.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się