I spraw, żebym zdał te egzaminy

  I spraw, żebym zdał te egzaminy

  Marta Paluch

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Jak zdać egzaminy bez stresu? Wystarczy iść na specjalną mszę w intencji sesji. Krakowscy studenci chwalą sobie takie "wspomagania" w krytycznej sytuacji, a kościoły coraz częściej organizują nabożeństwa dla studentów.
  Co więcej, pomysł popiera sam metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Na mszę w intencji sesji w krakowskim kościele św. Anny, którą odprawiał Dziwisz, zawitały tłumy. - Niby człowiek się uczy, wkuwa, ale zdarzyło mi się, że przed salą zapominam języka w gębie - przyznaje Krzysztof Janik, pierwszoroczniak na krakowskiej politechnice. - I o tę śmiałość właśnie się modlę - przyznaje.

  Podobne msze odbywają się m.in. w krakowskich kościołach Dominikanów, św. Józefa i w parafii Matki Kościoła na Prądniku Białym. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa zaś podczas cotygodniowych mszy studenckich w kaplicy żacy podczas modlitwy wiernych często podrzucają księdzu: "Módlmy się za tych, którzy cierpią w trakcie sesji".

  - Zauważyłem nawet, że na tacę więcej grosza sypią. Widać wyraźny wzrost pobożności przedsesyjnej - śmieje się Kamil Wierchomski, student I roku kulturoznawstwa w Collegium Ignatianum. Wczoraj miał poprawkę z włoskiego. - Nie sądzę, że Bóg zda ten egzamin za mnie, ale przed egzaminami modlę się jak bokser Evander Holyfield przed walką, o spokój ducha. Bywa, że zjadają nas nerwy i oblewamy - dodaje.

  Jak trwoga, to do Boga? - To działa inaczej. Po prostu gdy czujemy się kochani, wszystko idzie prościej - mówi ks. Jacek Stryczek z parafii św. Józefa.

  Choć księża zapewniają, że Boga nie da się przekupić chwilową falą pobożności, przyznają, że coś jednak ugrać można. - Na przykład wyprosić, by profesorowie oceniali nie za wiedzę, a za inteligencję - śmieje się rzecznik krakowskiej kurii ks. Robert Nęcek. I przyznaje, że kardynał Dziwisz bardzo kibicuje studentom w ich zmaganiach. To pierwszy metropolita w Krakowie, który osobiście odprawia podobne msze.

  A żeby nie było posądzeń, że do kościoła żacy idą tylko w strachu i obawie, krakowscy księża w tym roku zorganizują też pierwszą mszę dziękczynną za sesję. - Odprawimy ją w marcu - zapowiada ks. Piotr Iwanek, szef Duszpasterstwa Akademickiego u św. Anny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo