Menu Region

Dzięki kryzysowi zaoszczędzimy na metrze i drogach

Dzięki kryzysowi zaoszczędzimy na metrze i drogach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Henryk Sadowski

Prześlij Drukuj
Dzięki kryzysowi samorządy mogą budować więcej i taniej. Przybywa przykładów inwestycji, za realizację których wykonawcy chcą o 20-30 proc. mniej, niż szacowali samorządowcy.
W poniedziałek poznaliśmy oferty firm, które chcą wybudować centralny odcinek drugiej nitki metra w Warszawie. Włosi wspólnie z Turkami, którzy złożyli najniższą ofertę, chcą 4,117 mld zł. To o ponad 2 mld mniej, niż konsorcja chciały jeszcze latem ub. roku.

Wcześniej było tak z mostem Północnym w Warszawie. Koszt miasto oszacowało na prawie 1,2 mld zł. Tymczasem niższe oferty złożyło aż sześć z ośmiu firm, które wzięły udział w przetargu. Najkorzystniejsza zakłada wybudowanie przeprawy przez Wisłę o 183 mln taniej, niż przewidywał kosztorys samorządu stolicy.

Podobnie sytuacja wygląda z doprowadzeniem autostrady A2 do Warszawy. Opieszałość w rozstrzygnięciu przetargu może mieć jeden plus. Według przecieków, związana ze Stalexportem Autostrada Mazowsze może zbudować 92-kilometrową trasę za 3,9 mld zł. Natomiast w ofercie Autostrady Południe znajduje się kwota 4,5 mld zł.

Oznacza to, że (biorąc pod uwagę obecny kurs złotego do euro) w tańszej propozycji kilometr autostrady kosztowałby 9,2 mln euro, a w droższej - 10,7 mln euro. To duży spadek w porównaniu z ubiegłorocznymi szacunkami, z których wynikało, że kilometr nie powinien być tańszy niż 12 mln euro.

Podobne przykłady znajdujemy w innych rejonach Polski. - Niedawno rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę budynku komunalnego. Szacowaliśmy, że będzie nas to kosztowało 3,2 mln zł, tymczasem oferent gotowy jest wybudować za 2,6 mln zł - mówi Monika Kwiczał z urzędu miejskiego w Grodzisku Mazowieckim. Podobnie jest z modernizacją jednej z ulic w Grodzisku. Samorząd szacował wydatek na 1,7 mln zł, tymczasem inwestycja będzie kosztowała 1,5 mln zł.

Samorządy, które jeszcze nie rozstrzygnęły przetargów, liczą również, że zaoszczędzą na inwestycjach. Budżet powiatu grodzkiego w Legnicy wynosi 400 mln zł, z czego prawie 80 mln przeznaczone jest na inwestycje. W tym roku samorząd planuje m.in. budowę części obwodnicy Legnicy i remont odcinka ulicy wrocławskiej. - Mamy nadzieję, że w sferze inwestycji znowu powróci rynek zamawiającego, dzięki czemu zaoszczędzimy kilkanaście milionów - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik Urzędu Miasta w Legnicy.

Podobne nadzieje ma samorząd gminy Purda w powiecie olsztyńskim. Licząca niecałe 8 tys. mieszkańców gmina ma budżet 20 mln zł. Z tego 3 mln będzie przeznaczone na inwestycje. Wśród nich rozbudowa szkoły w Butrynach (szacunkowy koszt to 700 tys. zł), budowa remizy w Nowej Wsi (170 tys. zł) i rozbudowa w Butrynach (150 tys. zł). - Liczymy, że w związku z kryzysem uda się ograniczyć koszty inwestycji - mówi wójt Jerzy Laskowski.

Jednak, zdaniem samorządowca, kryzys może też uszczuplić dochody gminy. - Jeśli na inwestycje wydamy nawet 30 proc. mniej, to zaoszczędzę około 900 tys. zł. Natomiast gdy nasze dochody spadną tylko o 10 proc., to budżet będzie mniejszy aż o 2 mln zł - mówi wójt Laskowski.

***

Te inwestycje będą tańsze

Druga linia metra. Latem ubiegłego roku najtańsza oferta konsorcjów, które były zainteresowane budową odcinka, przekraczała 6 mld zł. Dziś koszt wynosi niewiele ponad 4,1 mld zł.

Most Północny. Samorząd Warszawy szacował, że budowa przeprawy przez Wisłę będzie kosztowała 1,2 mld zł. Tymczasem najtańszy oferent chce o 183 mln zł mniej.

Autostrada A2. Jeszcze jesienią za 92-kilometrowy odcinek do Warszawy firmy żądały nawet 4,5 mld zł, dzisiaj cena nie przekracza 3,9 mld zł.

Budynek komunalny w Grodzisku Mazowieckim. Zamiast 3,2 mln zł, które samorząd przeznaczył na budowę domu komunalnego, oferent zaproponował cenę 2,6 mln zł.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się