Menu Region

Marek Edelman i prof. Barbara Skarga laureatami Nagrody...

Marek Edelman i prof. Barbara Skarga laureatami Nagrody Wolności

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Marek Edelman i profesor Barbara Skarga to tegoroczni laureaci Nagrody Wolności imienia Jana Karskiego. Wyróżnienie od trzech lat przyznawane jest przez amerykańską ambasadę w Warszawie. Otrzymują je osoby, które przyczyniają się do poszerzania demokracji i praw człowieka.
Amerykański ambasador w Polsce Victor Ashe podkreślił, że tegoroczne nagrody trafiają do dwójki niezwykłych osób.

Przypomniał ich udział w walce z nazizmem i faszyzmem w czasie II wojny światowej oraz aktywność w czasie powstania w getcie i Powstania Warszawskiego, jak również walkę z totalitarnym reżimem komunistycznym. "Chcemy w ten sposób pokazać im, że dzisiaj młodzi ludzie doceniają ich wysiłki i dzięki nim cieszą się wolnością" - powiedział Ashe.

Z powodu choroby ani Barbara Skarga, ani Marek Edelman nie mogli odebrać nagród. W ubiegły piątek amerykański ambasador osobiście pojechał do chorego Marka Edelmana. W imieniu Barbary Skargi nagrodę odebrała Magdalena Środa.

Dotychczas amerykańskie Nagrody Wolności otrzymali Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się