Menu Region

Znają kod neandertalczyka

Znają kod neandertalczyka

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

1Komentarz Prześlij Drukuj
Neandertalczycy nie byli naszymi przodkami - potwierdził międzynarodowy zespół, który przygotował pierwszą w historii mapę DNA wymarłego gatunku człowiekowatych.
Świat naukowy nie ma wątpliwości, że badania ogłoszone na dorocznej konferencji American Association for Advencement in Science w Chicago są wielkim przełomem. To bowiem pierwszy w historii nauki przypadek opracowania mapy DNA wymarłego gatunku hominida.

Osiągnięcie międzynarodowego zespołu uczonych z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maksa Plancka w Lipsku możliwe było dzięki neandertalskiej kości sprzed 37 tys.
lat, znalezionej w Chorwacji. Badacze wyizolowali z niej próbki DNA, które poddali tzw. sekwencjonowaniu. W ten sposób w ciągu 2,5 roku odczytali ponad 3,7 miliarda liter kodu genetycznego należącego do gatunku hominidów żyjących w Europie i Azji Centralnej od 800 do 30 tys. lat temu. By wykluczyć błędy, materiał konfrontowano z innymi neandertalskimi szczątkami odkrytymi w Niemczech, Hiszpanii i na Kaukazie.

Powstała w ten sposób mapa obejmuje 63 proc. neandertalskiego DNA, przy czym chodzi o kluczowe partie kodu. Naukowcy pracują obecnie nad wypełnieniem luk, niemniej gotowa mapa umożliwi antropologom weryfikację najważniejszych teorii dotyczących życia i zagłady neandertalczyków.

Podstawowe pytanie dotyczy naszego z nimi pokrewieństwa. Odkąd w 1856 roku wydobyto z doliny Neandertal pod Düsseldorfem tajemnicze kości, a trzy lata później Karol Darwin ogłosił teorię ewolucji, trwa spór o to, czy neandertalczycy zaliczali się do przodków homo sapiens.

Niscy, krępi, z mocnymi szczękami i wydatnymi łukami brwiowymi świetnie pasowali na brakujące ogniwo pomiędzy małpami a ludźmi. Chociaż kultura popularna obsadza ich w tej roli od lat, to wśród antropologów panuje obecnie przekonanie, że ludzie neandertalscy byli tylko naszymi dalekimi kuzynami. Mieliśmy wspólnych przodków, ale potem nasze drogi się rozeszły.

Hipotezę już w 2004 r. potwierdziło porównanie tzw. DNA mitochondrialnego ludzi i neandertalczyków. Tego rodzaju DNA dziedziczymy wyłącznie po matce, dlatego dobrze nadaje się ono do badań nad ewolucją. Badanie pokazało, że kobiety homo sapiens oraz neandertalki nie były ze sobą spokrewnione.

Mapa przygotowana przez antropologów z Instytutu Maksa Plancka potwierdza te ustalenia. - Nie ma definitywnych dowodów na to, że neandertalskie geny trafiły do puli genowej homo sapiens - powiedział Svante Pääbo, kierownik lipskich badań. - Jeżeli takie geny w naszym DNA istnieją, to musi być ich niewiele - dodaje.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Cro Magnon

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MANGO (gość)  •

Homo Sapiens Cro Magnon a nie Cro Mangon .. to nie zakupy mango! Widać że autor nie ma pojęcia o czym pisze. Proponuję się podszkolić. Pozdrawiam Homo Sapiens Mango.

odpowiedzi (0)

skomentuj