Menu Region

Sławomir Skrzypek: Trzeba się przygotować na czarne...

Sławomir Skrzypek: Trzeba się przygotować na czarne scenariusze kryzysu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek powiedział, że Polska ma większe niż inne kraje szanse na przetrwanie kryzysu w dobrej kondycji. Nasza zależność od eksportu jest bowiem dwukrotnie mniejsza niż innych krajów Unii Europejskiej, natomiast dużą część wzrostu gospodarczego stanowi popyt wewnętrzny.
Aby przetrwać kryzys, potrzebna jest jednak zdaniem Skrzypka dobra współpraca banku centralnego z rządem i głównymi instytucjami finansowymi. Według prezesa NBP kurs złotego spada, gdyż Polska jest zaliczana do grupy tak zwanych rynków wschodzących. Sławomir Skrzypek powiedział, że nasz kraj nie powinien być traktowany jak inne państwa, zaliczane do rynków wschodzących, gdyż fundamenty naszej gospodarki są mocniejsze. Prezes NBP wyraził nadzieję, że gdy międzynarodowy kapitał zacznie szukać stabilnego miejsca do inwestowania, to wybierze właśnie Polskę, co poprawi jej sytuację.

Zapytany, czy polska gospodarka osiągnie w tym roku wzrost, prezes NBP odpowiedział, że zależy to przede wszystkim od rządu, który ma instrumenty wpływające na wzrost PKB.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się