Menu Region

Ruszają dotacje dla przedsiębiorców dostarczających internet

Ruszają dotacje dla przedsiębiorców dostarczających internet

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Rusza unijny program dotacji dla przedsiębiorców, którzy chcą dostarczać internet do miejsc pozbawionych dostępu do sieci. Wielu firmom, które chciały wziąć udział w pilotażu tego programu, odmówiono. Komputerowy system MSWiA odpowiadał, że na danym terenie istnieje sieć internetu.
Okazało się, że decyzje były podejmowane na podstawie błędnych map. Przekonał się o tym między innymi Andrzej Banach, który chciał uzyskać unijną dotację na zapewnienie dostępu do internetu dla wsi w okolicach Kolna.

Banach sprawdził, że w trzydziestu jeden wioskach nie ma nawet telefonów stacjonarnych i ludzie czekają na dostęp do internetu. Ale ministerstwo odpowiadało, że internet tam jest i nie ma podstaw do przyznania unijnej dotacji.


Z map MSWiA wynikało, że prawie cały obszar Polski jest objęty dostępem do internetu. Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Strzałkowski podkreśla, że w Polsce jest wiele tak zwanych białych plam, gdzie nie ma dostępu do szybkiego internetu. Strzałkowski dodaje, że nie można traktować każdego użycia internetu poprzez komórkę jako pełnego dostępu do sieci. Według niego, trudno jest ustalić internetowe białe plamy. Dopiero gdy sprawdzi się daną wioskę, okazuje się, że jest tam jeden telefon u sołtysa, a mieszkańcy są pozbawieni internetu.

MSWiA tłumaczy, że błąd polegał na wykorzystaniu map z urzędów marszałkowskich województw. Wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż podkreśla, że resort poprawia już mapy, będzie chciał też w niejasnych sytuacjach wykorzystać ekspertów UKE, którzy mogliby sprawdzić zasięg internetu w konkretnych miejscowościach.

W ramach unijnego projektu do roku 2013 do wykorzystania jest 200 milionów euro.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się