Menu Region

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży Prawosławnej. Święto proklamowane zostało szesnaście lat temu przez liderów Syndesmosu, największej na świecie federacji bractw prawosławnych, liczącej ponad 120 członków.
Święto jest obchodzone w przypadającą 15 lutego cerkiewną uroczystość Spotkania Pańskiego, zwaną też Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Po czterdziestu dniach od narodzin Jezus został wówczas po raz pierwszy przyniesiony do świątyni. Oznacza to symboliczne wejście młodych do wspólnoty.

Pierwsza polska organizacja skupiająca młodych ludzi wyznania prawosławnego powstała w stanie wojennym, na początku lat 80. ubiegłego wieku. '- Początkowo działała w ukryciu jako koło naukowe prawosławnych szkół świeckich, teologicznych i młodzieży laickiej - powiedział Grzegorz Kuprianowicz, historyk i prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się