Menu Region

Benedykt XVI: Watykan to małe, ale ważne państwo

Benedykt XVI: Watykan to małe, ale ważne państwo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Benedykt XVI spotkał się z uczestnikami na specjalnej sesji zorganizowanej z okazji 80-lecia powstania Państwa Watykańskiego. Papież podkreślił, że choć Watykan to niewielkie państwo, które trudno znaleźć na mapie świata, to liczy się ono w stosunkach międzynarodowych.
Papież przypomniał, że powstało ono na mocy Paktów Laterańskich, które położyły kres tzw. kwestii rzymskiej, jaką był nieustalony status prawny papiestwa po upadku Państwa Kościelnego w 1870 roku.

Z wdzięcznością wspomniał Piusa XI, "założyciela i pierwszego budowniczego Państwa Watykańskiego", który w czasie swego pontyfikatu musiał się zmierzyć z trudnościami i prześladowaniami, których doświadczył Kościół m.in. w Meksyku i Hiszpanii, oraz z walką, jaką wypowiedziały mu rodzące się w tamtych latach totalitaryzmy.

Benedykt XVI stwierdził, że Państwo Watykańskie jest niemal niewidocznym punktem na geograficznej mapie świata, niewielkim i bezbronnym, pozbawionym budzącego postrach wojska i pozornie nie liczącym się w wielkich międzynarodowych strategiach geopolitycznych. A jednak cały świat patrzy z uwagą na ten "skrawek ziemi", ponieważ podejmuje on nieustanne działania na rzecz solidarności i dobra wspólnego - wyjaśnił papież.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się