Europa pogrążona w recesji

  Europa pogrążona w recesji

  IAR

  Aktualności

  Aktualności

  Produkt Krajowy Brutto w strefie euro spadł o 1,5 procent w czwartym kwartale ubiegłego roku w porównaniu z trzecim kwartałem - podał europejski urząd statystyczny Eurostat.
  To najgorsze dane w 10-letniej historii grupy euro, które potwierdzają dotychczasowe przewidywania. Europejska gospodarka kurczy się i pogrąża w recesji. Do jej ogłoszenia wystarczą - zgodnie z definicją - dwa kwartały ujemnego wzrostu z rzędu.

  Alarmujące dane dotyczą nie tylko strefy euro, ale także całej Unii, w której PKB również spadł w ostatnim kwartale. Na koniec 2008 roku bilans jest wprawdzie dodatni dzięki bardzo dobrym wynikom z początków ubiegłego roku, ale słabe to pocieszenie. Przewidywania na najbliższe miesiące są bowiem pesymistyczne i mówią o dalszym spowolnieniu europejskiej gospodarki. Kryzys powoduje, że kraje członkowskie, by chronić własne rynki, chcą wspierać swoich eksporterów, a groźba protekcjonizmu gospodarczego wywołuje napięcia w Unii.

  Rozmowy na temat sytuacji kryzysowej będą dziś kontynuować przedstawiciele państw G7 w Rzymie. Natomiast za 2 tygodnie problemem zajmą się unijni przywódcy na nadzwyczajnym szczycie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo