Menu Region

W Europie spada PKB i sprzedaż nowych samochodów

W Europie spada PKB i sprzedaż nowych samochodów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Pałka

Prześlij Drukuj
Kraje europejskie coraz bardziej pogrążają się w recesji. Wczoraj Europejski Urząd Statystyczny Eurostat podał, że Produkt Krajowy Brutto 27 państw Unii Europejskiej skurczył się w minionym kwartale aż o 1,5 proc.
Z kolei licząc rok do roku, spadek PKB sięgnął 1,2 proc. Dane okazały się gorsze od tego, co prognozowali analitycy. W rekordowym tempie 2,1 proc. hamuje gospodarka Niemiec. We Francji spadek wyniósł 1,2 proc. i był największy od 35 lat.

Jeszcze w trzecim kwartale ubiegłego roku spadek PKB w państwach UE był znacznie niższy i wyniósł zaledwie 0,2 proc.

Na razie branżą, która najbardziej cierpi na spowolnieniu ogarniającym całą Europę obok bankowości jest motoryzacja. Według danych, które podało wczoraj Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów, sprzedaż nowych samochodów w Europie spadła w styczniu aż o 27 proc. (355 tys.) w porównaniu ze styczniem 2008 roku. To najgorszy wynik od 20 lat.

Największy spadek zanotowała Rumunia, gdzie w styczniu dilerzy sprzedali o ponad 53 proc. mniej samochodów. Najmniejszy regres dotknął Polskę. U nas sprzedano w styczniu tylko o 5,3 proc. mniej aut niż przed rokiem.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się